Registrační povinnosti podnikatele po zahájení podnikání

Registrační povinnosti podnikatele po zahájení podnikání

Zde naleznete základní povinnosti podnikatelů vůči finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, úřadu práce a zdravotní pojišťovně.
  
FINANČNÍ  ÚŘAD

Registrační povinnost není vázána na vznik živnostenského oprávnění, ale na vznik povinnosti podat přihlášku k registraci k jednotlivé dani (§ 125 zák. č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů; dále DŘ). Konkrétní povinnost přihlásit se k jednotlivé dani je stanovena ve zvláštních zákonech – např. v zákoně o daních z příjmů, v zákoně o DPH ad.

Povinnost podat přihlášku k registraci poplatníka daně z příjmů (§ 39, § 39a zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů; dále ZDP) má

  • Fyzická osoba – registrační povinnost poplatníků daně z příjmů fyzických osob byla zrušena zákonem č. 349/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s konsolidací veřejných rozpočtů
  • Právnická osoba – do 15 dnů od svého vzniku (výjimka – právnická osoba založená za jiným účelem, než je podnikání – např. nadace, spolek – do 15 dnů ode dne, kdy začne vykonávat činnost, která je zdrojem příjmů)

Registrační povinnost nebo oznámení změn údajů uvedených v přihlášce k registraci lze splnit i podáním učiněným u živnostenského úřadu za dodržení předepsané formy popsané podrobně na související webové stránce.

Nevznikla-li daňovému subjektu ve zdaňovacím období daňová povinnost k dani, ke které je registrován, sdělí tuto skutečnost správci daně ve lhůtě pro podání daňového přiznání nebo vyúčtování (§ 136 odst. 5 DŘ).

Možnost FO uplatnit výdaje procentem lze u příjmů ze živností (§ 7 ZDP); podnikatelé jsou dle daňových předpisů povinni vést jen evidenci příjmů a evidenci pohledávek, avšak dle § 31 odst. 3 živnostenského zákona musí podnikatel na žádost živnostenského úřadu prokázat způsob nabytí prodávaného zboží nebo materiálu používaného k poskytování služeb. 

Poplatník uplatňuje výdaje ve výši 80 % z příjmů ze živností řemeslných (mj. též ze zemědělské výroby) a omezení uplatňovaných výdajů je pak částkou 1 600 000 Kč.

Poplatník uplatňuje výdaje ve výši 60 % z příjmů ze živnostenského podnikání a omezení uplatňovaných výdajů je pak částkou 1 200 000 Kč.

Poplatník uplatňuje výdaje ve výši 40 % z příjmů z jiných příjmů ze samostatné činnosti a omezení uplatňovaných výdajů je pak částkou 800 000 Kč.

Paušální daň (PD) pro OSVČ se nově člení na tři pásma:

  • 1. pásmo – do 1 mil. Kč ročního příjmu OSVČ je výše PD: 7 498 Kč/měs.
  • 2. pásmo – do 1,5 mil. Kč ročního příjmu OSVČ je výše PD: 16 745 Kč/měs.
  • 3. pásmo – do 2 mil. Kč ročního příjmu OSVČ je výše PD: 27 139 Kč/měs.

Oznámení o vstupu do paušálního režimu se podává FÚ na stanoveném tiskopisu nejpozději do 10. 1. 2024. Poplatníci přihlášení v r. 2023 se znovu přihlašovat nemusí. Ke stejnému datu lze dobrovolně z režimu paušální daně vystoupit nebo provést změnu pásma PD pro nadcházející zdaňovací období.

Územní působnost finančních úřadů v Brně:
Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Územní pracoviště Brno I, Příkop 819/25, 604 23 Brno-střed
Kontakt: Telefon: +420 545 561 111, Fax: +420 545 561 398, E-mail: podatelna@br1.br.ds.mfcr.cz
Vykonává působnost pro katastrální území: Město Brno, Pisárky, Staré Brno, Stránice, Štýřice, Trnitá, Veveří, Zábrdovice.

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Územní pracoviště Brno II, Cejl 44/113, 659 61 Brno-Zábrdovice
Kontakt: Telefon: +420 545 120 111, Fax: +420 545 120 398, E-mail: podatelna@br2.br.ds.mfcr.cz
Vykonává působnost pro katastrální území: Brněnské Ivanovice, Černovice, Dolní Heršpice, Dvorska, Holásky, Horní Heršpice, Chrlice, Komárov, Líšeň, Přízřenice, Slatina, Tuřany, Židenice.

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Územní pracoviště Brno III, Šumavská 524/31, 663 49 Brno-střed
Kontakt: Telefon: +420 541 511 111, Fax: +420 541 511 398, E-mail: podatelna@br3.br.ds.mfcr.cz
Vykonává působnost pro katastrální území: Černá Pole, Husovice, Ivanovice, Jehnice, Královo Pole, Lesná, Maloměřice, Medlánky, Mokrá Hora, Obřany, Ořešín, Ponava, Řečkovice, Sadová, Soběšice, Útěchov u Brna.

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Územní pracoviště Brno IV, Rybníček 569/2, 663 58 Brno-Královo Pole
Kontakt: Telefon: +420 541 557 111, Fax: +420 541 557 398, E-mail: podatelna@br4.br.ds.mfcr.cz
Vykonává působnost pro katastrální území: Bohunice, Bosonohy, Bystrc, Jundrov, Kníničky, Kohoutovice, Komín, Nový Lískovec, Starý Lískovec, Žabovřesky, Žebětín.

Finanční úřad pro Jihomoravský kraj, Územní pracoviště Brno-venkov, Příkop 834/8, 604 24 Brno-střed
Kontakt: Telefon: +420 545 125 111, Fax: +420 545 125 398, E-mail: podatelna@brv.br.ds.mfcr.cz         Vykonává působnost ve správním obvodu obcí s rozšířenou působností: Kuřim, Pohořelice, Rosice, Šlapanice a Židlochovice.


ČESKÁ SPRÁVA SOCIÁLNÍHO ZABEZPEČENÍ

Oznamovací povinnost je založena zněním § 48 zákona č. 582/1991 Sb., o organizaci a provádění sociálního zabezpečení, ve znění pozdějších předpisů. Rozhodujícím okamžikem je zahájení samostatné výdělečné činnosti, nikoli vznik práva provozovat živnost. Za zahájení činnosti se považuje okamžik, kdy osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) začne vykonávat činnost s cílem „mít příjem“ (objednávky, fakturace, uzavření smlouvy o dílo, kupní smlouvy, pohyby na účtu apod.)

Jakmile OSVČ začne podnikat, je povinna oznámit příslušné správě sociálního zabezpečení den zahájení samostatné výdělečné činnosti (SVČ) nebo spolupráci při výkonu SVČ (spolupracující osoba je současně povinna oznámit jméno, příjmení, trvalý pobyt a rodné číslo OSVČ, s níž spolupracuje), a to nejpozději do osmého dne měsíce následujícího po měsíci, v němž zahájila SVČ.  

Některé další povinnosti OSVČ:

Povinnost oznámit den 

  • opětovného zahájení SVČ,  
  • ukončení nebo přerušení SVČ,
  • zániku oprávnění vykonávat SVČ,
  • od kterého mu byl pozastaven výkon SVČ,
  • od kterého již nemá nárok na výplatu invalidního důchodu a rodičovského příspěvku nebo peněžité pomoci v mateřství či příspěvek na péči o blízkou nebo jinou osobu.

Oznamovací povinnost lze splnit i podáním na tiskopisech vydaných Ministerstvem průmyslu a obchodu učiněným u živnostenského úřadu společně s ohlášením živnosti nebo s žádostí o koncesi. Totéž platí pro oznámení změn údajů uvedených v těchto tiskopisech.

SVČ se rozděluje na hlavní SVČ a vedlejší SVČ.

SVČ se považuje za vedlejší, pokud OSVČ v kalendářním roce např.:
a) vykonává zaměstnání,
b) má nárok na výplatu invalidního důchodu nebo jí je přiznán starobní důchod,
c) má nárok na rodičovský příspěvek nebo na příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu,
d) má nárok na peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění zaměstnanců.

Tyto skutečnosti je třeba oznámit a doložit. Dokud OSVČ tyto skutečnosti nedoloží, je posuzována, jako by vykonávala hlavní SVČ; to neplatí, pokud Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) údaj o těchto skutečnostech vede ve své evidenci nebo má možnost si tento údaj obstarat v elektronické podobě způsobem umožňujícím dálkový přístup. Skutečnosti o SVČ vedlejší musí být oznámeny nejpozději v Přehledu o příjmech a výdajích za kalendářní rok, za který chce být osoba považována za vedlejší OSVČ.

Důchodové pojištění  OSVČ

OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost bude do měsíce předcházejícího měsíci podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2023 platit zálohy na důchodové pojištění ve výši dle daňového základu roku 2023, minimálně však 2 944 Kč měsíčně. V měsíci podání Přehledu za rok 2023 a následující měsíce platí zálohy dle daňového základu dosažného v roce 2023, minimálně však 3 852 Kč. Zálohu ve výši 3 852 Kč zaplatí i OSVČ začínající podnikat v r. 2024. Platba záloh na pojistné na důchodové pojištění je v případě hlavní samostatné výdělečné činnosti povinná.

Pro OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost je minimální záloha na pojistné na důchodové pojištění do měsíce předcházejícího měsíci podání Přehledu o příjmech a výdajích za rok 2023 stanovena dle daňového základu roku 2022, minimálně však 1 178 Kč. V měsíci podání Přehledu za rok 2023 a následující měsíce platí zálohy dle daňového základu dosaženého v roce 2023, minimálně se jedná o 1 413 Kč. OSVČ vykonávající vedlejší činnost je v roce 2024 povinna platit zálohy na pojistné, pokud se dobrovolně přihlásí k účasti na pojištění na rok 2024 nebo pokud její daňový základ byl v roce 2023 alespoň 96 778 Kč (pro rok 2024 se bude jednat o částku 105 520 Kč). Rozhodná částka povinné účasti na důchodovém pojištění je každý rok proměnlivá a platí pro celý kalendářní rok. Pokud není SVČ vykonávána po celý rok, částka se poměrně sníží.

Nemocenské pojištění OSVČ

Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná. Vzniká na základě přihlášky – okamžik vzniku nemocenského pojištění je datum, které OSVČ v přihlášce uvede – nemůže však vzniknout zpětně přede dnem podání přihlášky. Pojistné si lze v době splatnosti navýšit a tím si zvýšit vyměřovací základ pro výpočet nemocenské dávky. Aby mohlo být navýšené pojistné akceptováno, musí být navýšen i vyměřovací základ pro pojistné na důchodové pojištění. Nemocenské náleží OSVČ od 15. dne trvání dočasné pracovní neschopnosti. Minimální pojistné činí 216 Kč. Nárok na výplatu nemocenského vzniká tehdy, jestliže účast na nemocenském pojištění OSVČ trvala alespoň po dobu tří kalendářních měsíců před vznikem sociální události.

Pojištění zaniká:

  • dnem, od kterého se OSVČ odhlásila (nelze se odhlásit zpětně)
  • dnem, kdy ukončila samostatnou výdělečnou činnost nebo zaniklo oprávnění k výkonu, dnem pozastavení výkonu SVČ
  • prvním dnem, za který nebylo ve stanovené lhůtě zaplaceno pojistné nebo bylo zaplaceno v nižší částce, než je minimální výše
  • dnem nástupu výkonu trestu odnětí svobody

Kontakty:

Městská správa sociálního zabezpečení Brno
Veveří 5, 660 20 Brno
Tel.: 541 516 111
Fax: 541 244 456
Internet: www.cssz.cz, www.cssz.cz/cz/tiskopisy

Okresní správa sociálního zabezpečení Brno–venkov 
Kounicova 14, 602 00 Brno
Tel.: 541 584 111
Fax: 549 258 253

   

ÚŘAD PRÁCE ČR
  
Podle § 35 zákona č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, zaměstnavatel může oznámit příslušné krajské pobočce Úřadu práce ČR volná pracovní místa a jejich charakteristiku (§ 37 cit. zákona). Volnými pracovními místy se rozumí nově vytvořená nebo uvolněná pracovní místa, na která zaměstnavatel zamýšlí získat zaměstnance nebo je hodlá obsadit dočasně přidělenými zaměstnanci agentury práce. Oznámení může učinit také prostřednictvím centrálního registračního místa na všech živnostenských úřadech.

Kontakt:
Úřad práce ČR
Krajská pobočka v Brně

Polní 1011/37,  639 00 Brno-Štýřice
Tel.: 950 104 111
Fax: 543 211 349
E-mail: posta@bm.mpsv.cz
elektronická podatelna: posta@bm.mpsv.cz
  

ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA

Oznamovací povinnost je založena § 10 zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění a o změně a doplnění některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů. Rozhodujícím okamžikem je zahájení samostatné výdělečné činnosti, nikoliv vznik práva provozovat živnost. Za zahájení činnosti se považuje okamžik, kdy OSVČ začne vykonávat činnost s cílem „mít příjem“ (objednávky, fakturace, uzavření smlouvy o dílo, kupní smlouvy, pohyby na účtu apod.).

Pojištěnec, který je osobou samostatně výdělečně činnou, je povinen oznámit příslušné zdravotní pojišťovně zahájení a ukončení samostatné výdělečné činnosti nejpozději do osmi dnů ode dne, kdy tuto činnost zahájil nebo ukončil. Oznamovací povinnost lze splnit i podáním na tiskopisech vydaných Ministerstvem průmyslu a obchodu učiněným u kteréhokoliv živnostenského úřadu společně s ohlášením živnosti nebo žádostí o koncesi. Totéž platí pro oznámení změn údajů uvedených v těchto tiskopisech.

Minimální měsíční záloha na pojistné činí 2 968 Kč (maximální měsíční záloha byla zrušena). Zálohu v této výši musí poprvé za leden 2024 uhradit OSVČ, které zahajují v roce 2024 samostatnou výdělečnou činnost hlavní, nebo i ty, které podle Přehledu za rok 2022 platily v roce 2023 zálohy nižší než 2 968 Kč, s výjimkou osob, které nemají stanoven minimální vyměřovací základ. OSVČ vedlejší, které zahajují činnost v roce 2024, zálohu platit nemusí (následující rok ano – ve výši vycházející z Přehledu o výši daňového základu).

POZOR, od 1. 1. 2022 došlo ke změně názvu formuláře pro OSVČ u zdravotních pojišťoven. Název formuláře "Přehled o příjmech a výdajích OSVČ" byl změněn na "Přehled o výši daňového základu OSVČ". Podnikatel tak vyplňuje pouze jeden údaj, a to výši daňového základu.

Kontakt:

Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR
Benešova 10, 659 14 Brno
Tel.: 542 535 111
Fax: 542 535 353
E-mail: informace72@vzp.cz, podatelna@vzp.cz
Internet: www.vzp.cz/jihomoravsky

Adresy ostatních zdravotních pojišťoven najdete na webových stránkách pod heslem „Zdravotní pojišťovny“ pomocí příslušného internetového prohlížeče či vyhledávače.