Správní poplatky

Správní poplatky

Správní poplatky na úseku živnostenského podnikání

Správní poplatky a výkon jejich správy upravuje zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, jehož přílohou je sazebník. Správní poplatky na úseku živnostenského podnikání jsou v sazebníku uvedeny v části I. v položce 24 takto:

a) Ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání: 1 000 Kč

b) Další ohlášení živnosti: 500 Kč

c) Přijetí žádosti o koncesi při vstupu do živnostenského podnikání: 1 000 Kč

d) Přijetí další žádosti o koncesi: 500 Kč

e) Změna rozhodnutí o udělení koncese: 500 Kč

f) Vydání rozhodnutí o schválení odpovědného zástupce pro koncesovanou živnost: 500 Kč

g) Vydání výpisu z živnostenského rejstříku po provedení oznámené změny: 100 Kč

h) Vydání úplného nebo částečného výpisu z živnostenského rejstříku na žádost za každou i započatou stránku: 20 Kč

i) Vydání sestavy z živnostenského rejstříku na žádost za údaje o jednom podnikateli: 5 Kč

j) Přijetí podání kontaktním místem veřejné správy podle § 72 živnostenského zákona: 50 Kč

Předmětem poplatku není

  • Vydání prvního výpisu ze živnostenského rejstříku po provedení zápisu podnikatele do živnostenského rejstříku.
  • Změna podmínek provozování podnikatelské činnosti provedená správním úřadem z vlastního podnětu.
  • Schválení odpovědného zástupce, je-li provedeno současně s rozhodnutím o udělení koncese.
  • Změna uvedená v písmenech e) a g), navazuje-li na změnu již provedenou v obchodním rejstříku.
  • Změna oboru činnosti v rámci živnosti volné.

—————————————-

  1. Pokud bylo ohlášeno více živností současně nebo podáno současně více žádostí o koncesi, poplatek podle písmen a) až d) se vybírá jen jednou. Poplatek se rovněž vybere jen jednou, pokud je současně ohlášena živnost a podána žádost o koncesi.
  2. Poplatek podle písmen e), f) a g) je splatný při oznámení změny. Nebude-li poplatek zaplacen, správní úřad úkon neprovede.
  3. Je-li současně učiněno více úkonů podléhajících poplatku podle této položky, vybere správní úřad jen jeden poplatek ve výši odpovídající nejvyšší sazbě.
  4. Bylo-li ohlášení nebo žádost o provedení správního úkonu zpoplatněné v této položce podáno prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy26), vybírá správní poplatek kontaktní místo veřejné správy. Správní poplatek stanovený v písmenech a) až h) je příjmem obce, jejímuž obecnímu živnostenskému úřadu bylo podání doručeno.
  5. Od 1. 7. 2010 nejsou osvobozeny od správních poplatků úkony vyžádané a provedené prostřednictvím dálkového přístupu, opatřené elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu vydaném akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb (pokud sazba poplatku nepřevyšovala 2 000 Kč.

—————————————– 
26) Zákon č. 365/2000 Sb., o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů, ve znění zákona č. 517/2002 Sb.

   
Úhrada správních poplatků

Správní poplatky je možné uhradit v budově Magistrátu města Brna, Malinovského nám. 3, v přízemí dv. č. 019 – Informační středisko (tj. přímo v sídle Živnostenského úřadu města Brna). Správní poplatek se hradí vždy až po jeho vyměření a potvrzení živnostenským úřadem. Úhradu je možné provést hotovostně nebo pomocí platební karty.

V případě podání zaslaných elektronicky nelze současně s tímto podáním uhradit příslušný správní poplatek. Po přijetí podání úřadem a jeho zhodnocení bude následně vyměřen příslušný správní poplatek a žadatel bude vyzván k jeho úhradě. Platbu lze pak provést bezhotovostně bankovním převodem s předepsanou identifikací platby (variabilní a specifický symbol), kterou bude možné následně jednoznačně spárovat s daným podáním. Výjimečně lze úhradu provést i hotovostně na pokladně MMB po předložení obdržené výzvy k úhradě (z důvodu správné identifikace platby).  

Správní poplatky na obecních živnostenských úřadech nelze hradit kolkovými známkami, tedy ani na Živnostenském úřadu města Brna.