Jiří Daler

sport

 

Jiří Daler se narodil roku 1940 v Brně. Zájem o sport, o cyklistiku, ho přivedl do tělovýchovné jednoty Favorit, kde začal trénovat. První velký úspěch přišel v roce 1964, a to rovnou olympijský, když Jiří Daler zvítězil na olympiádě v Tokiu ve stíhacím závodě na 4 km. K tomuto zlatu přibývaly další medaile – čtyři nejcennější z nich vybojoval na mistrovstvích světa v cyklistice v letech 1964 až 67.

Podstatnou část své aktivní sportovní činnosti se Jiří Daler věnoval dráhovým disciplínám, ale kromě toho, což v jeho éře nebylo běžné, závodil i na silnici – to už jako člen elitního týmu naší silniční cyklistiky Dukla Brno. V silničním závodě družstev získal Jiří Daler třikrát titul mistra republiky. Ve stíhacích závodech na dráze se stal osminásobným mistrem republiky. Celkem drží čtrnáct československých rekordů.

Po skončení aktivní kariéry působil v roli reprezentačního trenéra na silnici i na dráze a nyní už řadu let trénuje talentovanou mládež jednoty Favorit Brno. Se jménem Jiřího Dalera budou vždy spojeny nejvýznamnější úspěchy brněnské a československé cyklistiky.