Jan Novák

hudební skladatel (in memoriam)

Zastupitelstvo města Brna na svém 30. zasedání dne 6. prosince 2005 schválilo udělení čestného občanství města Brna hudebnímu skladateli Janu Novákovi, in memoriam.

Jan Novák (* 1921, Nová Říše, + 1984, Neu Ulm, Německo) patří vedle Leoše Janáčka k nejvýznamnějším hudebním skladatelům spjatým s Brnem. Studoval na brněnské konzervatoři, krátce na AMU a JAMU v Praze, v roce 1947 získal stipendium v USA, kde se stal žákem Bohuslava Martinů. Po návratu v roce 1948 žil 20 let v Brně.

Jan Novák jako svobodný umělec spolupracoval s Filmovým studiem Barrandov, mj. složil hudbu k filmům J. Trnky, K. Kachyni a K. Zemana. V roce 1968 emigroval na protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy do Rakouska. Žil ale také v Dánsku a Itálii, zemřel v Německu.
Jan Novák v emigraci intenzivně komponoval, spolupracoval s R. Kubelíkem a R. Firkušným. Známá je jeho kantáta Dido na Vergiliův text, skladba Rustica Musa na motivy moravských lidových písní nebo zpívaný balet podle Ezopových bajek. Jeho tvorba má široké žánrové rozpětí od drobných skladeb po skladby vokální a orchestrální.