Ing. František Konvička

Ing.  František Konvička - sport

• sport

František Konvička se narodil 11. srpna 1938 v Okříškách. Většinu svého života prožil zde v Brně, kde také vystudoval strojní fakultu. Svoji basketbalovou kariéru zahájil ve čtrnácti letech ve Spartaku Třebíč. Již v dorosteneckém věku zaujal představitele české bašty basketbalu, brněnské Zbrojovky, a o dva roky později již hrál v jejím základním kádru. Jako hráč se v jejím dresu stal šestkrát mistrem a pětkrát vicemistrem Československa. V tehdejší nejvyšší evropské klubové soutěži, Poháru mistrů evropských zemí, se dvakrát dostal až do finále proti tehdejšímu evropskému basketbalovému hegemonu Realu Madrid. Prosazoval se také v reprezentačním dresu, například v roce 1960 se stal členem týmu, který na olympijských hrách v Římě vybojoval páté místo. Zúčastnil se šesti mistrovství Evropy, ze kterých do Brna přivezl dvě stříbrné a jednu bronzovou medaili. Třikrát byl nominován do výběru Evropy, čtyřikrát byl vyhlášen nejlepším hráčem Československa. V roce 2012 byl uveden do Síně slávy České basketbalové federace. V anketě Basketbalista století se umístil v první pětce. Jako trenér přivedl Brno ke třem titulům mistra republiky. Svými perfektními výkony i následnou prací pro rozvoj basketbalu se navždy zapsal do historie brněnského sportu.