Gustav Brom

  • hudebník (in memoriam)

Zastupitelstvo města Brna na svém Z8/34. zasedání dne 7. prosince 2021 schválilo udělení čestného občanství města Brna brněnskému hudebníkovi Gustavu Bromovi, in memoriam.

Gustav Brom se narodil 22. května 1921 ve Velkých Levárech na Slovensku jako Gustav Maria Frkal. Jeho rodina se roku 1933 usadila v Brně a Gustav se tu začal naplno věnovat muzice, zúročoval své zkušenosti z hudebních studií a založil studentský soubor R-Boys, kde hrál na saxofon a klarinet.

V roce 1940 vznikl věhlasný český jazzový a swingový Rozhlasový Big Band Gustava Broma (též Orchestr Gustava Broma). Od té doby vedl Brom toto hudební uskupení nepřetržitě až do své smrti 25. září 1995. V orchestru dlouhodobě působila řada předních československých jazzmanů a neméně významná je i jeho spolupráce s řadou hvězd české a slovenské pop music, rockerů nebo světových hudebních špiček. V roce 2013 se orchestr stal rezidenčním tělesem Českého rozhlasu a začal vystupovat pod názvem Rozhlasový Big Band Gustava Broma.

Gustav Brom byl nejen vynikající hudebník, úspěšný manažer, hledač talentů, vtipný moderátor vlastních koncertů, ale i textař a zpěvák. Například během několika málo hodin po oznámení letu prvního kosmonauta v roce 1961 nazpíval píseň známou jako Dobrý den, majore Gagarine. Podílel se také na zrodu nejznámější písně s motivem Brna, a to Hvězdy jsou jak sedmikrásky nad Brnem. 

Patří mezi hudebníky, díky jejichž odkazu bylo Brno zařazeno mezi Evropská města hudby UNESCO. Jeho celoživotní přínos si město připomnělo v květnu 2021 seriálem akcí Gustav Brom 100.