27.–29. 9. 2023 – Helsinky

27.–29. 9. 2023 – Helsinky

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY

Účastníci: RNDr. Filip Chvátal, PhD., člen RMB 
Ing. Soňa Raszková, Odbor strategického rozvoje a spolupráce MMB, Oddělení řízení ITI a metropolitní spolupráce
Termín:  27.–29. 9. 2023
Místo konání:  Helsinky, Finsko
Název akce:  Výroční setkání sítě EMA
Pořadatelé: Síť EMA, město Helsinky

Shrnutí:

Ve dnech 28.–29. září 2023 se konalo výroční setkání sítě EMA. Zástupce Brna, respektive Brněnské metropolitní oblasti, byl pozván jménem této sítě k účasti na výročním fóru. Akce se zaměřila na to, jak mohou metropolitní oblasti v Evropě vést ekologickou a digitální transformaci a transformaci trhu práce. Tato dvoudenní akce se konala v Helsinkách a během setkání došlo i k podpisu politické deklarace. Akce se zúčastnilo cca 100 osob, ve velkém případě se jednalo o zástupce měst v Evropské unii. 

Zpráva:

Akci pořádala síť EMA společně s metropolitní oblastí Helsinki. EMA fórum je politická platforma pro prosazování metropolitní problematiky v Evropě. Její vznik byl iniciovaný Barcelonou, jedná se o klíčový politický subjekt, který prosazuje metropolitní záležitosti na evropské úrovni. Každý rok pořádá EMA tradiční fórum pro klíčové politiky a odborníky z hlavních evropských metropolitních oblastí, aby zde diskutovali o společných cílech a výzvách. Fórum zároveň zprostředkovává politický dialog mezi metropolitními oblastmi a městy, institucemi Evropské unie a národními vládami. Hlavním cílem EMA je poskytnout prostor pro diskusi o výzvách evropského metropolitní řízení a definovat základ pro společné partnerství.

Tento ročník výročního fóra se primárně věnoval tématu změny klimatu a digitální transformace, kterým evropské metropolitní oblasti čelí. To vše s ohledem na blížící se volby do Evropského parlamentu a s tím související nové složení tohoto orgánu a zároveň Evropské komise. Konference se zaměřila na podporu aktivit a politik metropolitních oblastí v rámci oběhového hospodářství, boje proti změně klimatu a na úlohu metropolitní oblasti při modernizaci politik a služeb na trhu práce a při podpoře rovných příležitostí. Zároveň zde byly prezentovány požadavky metropolitních oblastí směrem k evropské úrovni s požadavky na posilování role měst a metropolí v kontextu evropských politik (například kohezní politiky). Na fóru byly představen i plán belgického předsednictví, které se bude konat od 1. ledna do 30. června 2024. Belgické předsednictví se chce zaměřit na udržitelný rozvoj měst a metropolitních oblastí. Zástupci měst a metropolitních oblastí byli požádáni o součinnost s přípravou předsednictví a jeho požadavků směrem na evropskou úroveň.

Důležitou součástí setkání byl podpis politické deklarace. V deklaraci se fórum zavazuje podporovat udržitelnou, inovativní a inkluzivní budoucnost pro všechny. Deklarace uznává naléhavé výzvy v oblasti změny klimatu a hospodářské obnovy. Vyzdvihuje také potenciál metropolitních oblastí sloužit jako inkubátory inovací a katalyzátory zelené a digitální transformace. Deklarace konkrétně vyzývá k posílení metropolitního řízení pro další rozvoj dosažených úspěchů cílů udržitelného rozvoje prostřednictvím lepší soudržnosti politiky a propojení mezi různými sektory. Dále argumentuje směrem ke stanovení konkrétních cílů v oblasti oběhového hospodářství a začlenění těchto cílů do politických rozhodnutí, investicím do ekologického a cenově dostupného bydlení, aktualizaci a zvyšování dovedností a kompetencí v metropolitních oblastech, podpoře růstu malých a středních podniků a začínajících podniků, formulování evropského rámce pro digitální obchod, který bude vycházet z hodnot zaměřených na člověka a bude podporovat důvěru, odolnost a etické využívání údajů. Směrem k Evropské úrovni deklarace dále poznamenává, že je nutné posílit metropolitní aspekt budoucí politiky soudržnosti, důrazně podporovat udržitelný a inovativní rozvoj metropolitních oblastí, zejména v rámci ekologické a digitální transformace. Metropolitní oblasti by měly být vyzdviženy při plánování, řízení a výkonu politiky a působit jako primární aktéři ve všech evropských politikách a programech. V závěru prohlášení deklarace vyzývá, aby se Evropská unie, nová Evropská komise a nový Evropský parlament (který vzejde z voleb v červnu 2024) zavázaly a jasně vymezily roli metropolitních oblastí v rámci EU a integrovaly je do institucionální architektury unie za účelem většího zapojení na této společné cestě k silnější Evropě. Deklaraci na fóru podepsal za město Brno RNDr. Filip Chvátal, Ph.D. K podpisu se připojily další významné metropolitní oblasti, například Řím, Neapol, Porto, Amsterdam či Vídeň. 

Součástí programu byly i tematické studijní návštěvy inovativních projektů zaměřující se na městskou a venkovskou problematiku v rámci Helsinské metropolitní oblasti. Setkali jsme se s architektem města Helsinek, který prezentoval nové strategické projekty města a především jejich cíl vytvářet tyto projekty v rámci požadavků cirkulární ekonomiky a adaptace na klimatickou změnu. V Helsinkách tak například připravují novou čtvrť, která bude postavena čistě ze dřeva a bude využívat další cirkulární materiály. Do roku 2030 chce být město Helsinky a Helsinská metropolitní oblast klimaticky neutrální – aby toho dosáhli, mají konkrétní 126bodový plán, který hodlají realizovat. 


Závěr:

Akce umožnila zástupcům města Brna načerpat novinky ohledně metropolitních oblastí a zároveň předat informace o metropolitní problematice v České republice a městě Brně. Zástupce OSRS ITI zde společně s radním města Brna RNDr. Filipem Chvátalem, Ph.D., reprezentoval město Brno a Brněnskou metropolitní oblast.
 

V Brně dne 16. října 2023
Zpracovala: Ing. Soňa Raszková