23.–26. 4. 2023 – Vratislav

23.–26. 4. 2023 – Vratislav

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY

Účastníci: 

Soňa Raszková, Odbor strategického rozvoje a spolupráce MMB (23.–26. 4. 2023)
Filip Chvátal, radní města Brna (25.–26. 4. 2023)
František Kubeš, vedoucí Odboru strategického rozvoje a spolupráce MMB (25.–26. 4. 2023)

Termín:  23.–26. 4. 2023
Místo konání: Vratislav, Polsko
Název akce:   Konference sítě METREX
Pořadatelé: Síť METREX a město Vratislav

Shrnutí:

Během 23.-26. dubna 2023 se konala výroční konference sítě METREX s názvem „A Metropolitan answer to current crises in Europe: rethinking resources, demography, resilience“ (Metropolitní odpověď na současné krize v Evropě: přehodnocení zdrojů, demografie a odolnosti). Součástí sítě METREX je i město Brno. Během konference se zároveň konalo valné shromáždění a setkání expertních skupin sítě.  

Akce umožnila zástupcům města Brna prezentovat Brněnskou metropolitní oblast a Integrovanou strategii rozvoje Brněnské metropolitní oblasti 21+. Účast politického zástupce, radního Filipa Chvátala, vyplývala z jeho pověření Radou města Brna. Zahraniční pracovní cesta vedla k prohloubení cenných kontaktů s přítomnými zástupci metropolitních oblastí/měst a zjištění nových informací v oblasti metropolitní problematiky. Tématem jarní konference byla diskuze o tom, jak může být metropolitní úroveň odpovědí na současnou krizi v Evropě. Konference také představila dění v polských a středoevropských metropolích v oblasti územního plánování a strategického rozhodování (velká inspirace pro město Brno). Síť METREX dále během konference prezentovala metropolitní Manifesto. Jedná se o politický a lobbystický dokument směrem k evropské úrovni se zacílením na podporu metropolitní agendy.

Vlastní zpráva:

Průběh ZPC:
23. 4.
– příjezd (Raszková)
24. 4. – 1. odborný den konference (Raszková)
25. 4. – příjezd (Chvátal a Kubeš), 2. odborný den konference (účast celý den Raszková, účast od začátku odpoledního programu Chvátal a Kubeš)
26. 4. – 3. odborný den konference včetně jednání General Assembly a následně odjezd do ČR   

První den konference se zaměřil především na informace ohledně metropolitní problematiky v Polsku. Nejprve ředitel odboru strategického rozvoje města Vratislavi představil historii města a metropolitní oblasti, strategické projekty a metropolitní rovinu ve strategickém rozvoji a dále hovořil o tom, jak se město a metropolitní oblast manifestuje na evropské úrovni. Po této prezentaci byli na pódiu přivítání zástupci města Kyjev (mimo jiné Volodymyer Bondarenko – radní), kteří hovořili o situaci v Kyjevě a plánu obnovení města po konci války s Ruskem. Město Kyjev bylo zároveň jmenované čestným členem sítě METREX. Následovala studijní návštěva zaměřená na městské výzvy ve Vratislavi – především se jednalo o tzv. společenské náměstí (Spoleczny Square), které je nyní dopravním centrem a poměrně nevzhledným místem, a město má v plánu je celé přebudovat a revitalizovat. Odpolední část konference se zaměřila na prezentaci jednotlivých metropolitních oblastí v Polsku a jejich systému metropolitní spolupráce a řízení. Došlo k představení Metropolitní asociace GZM (oblast Katovic), Varšavské metropolitní asociace, metropolitní oblasti Západní Pomořany a metropolitní oblasti Gdaňsk-Gdyně-Sopoty. Jednotlivé prezentace zástupců těchto metropolitních oblastí byly velmi zajímavé a v rámci metropolitní problematiky jsou rozhodně polská města více vyspělejší než ta česká. Kromě nástroje ITI využívají v metropolitních oblastech různé zajímavé projekty, například Metropolia for Science Metropolitní asociace GZM. Následovala prezentace nového člena sítě METREX – Eurometropole Štrasburk, kterou představil náměstek primátora Syamak Agha Babaei. Metropolitní strategie ve Štrasburku se zabývá především dopravou, bydlením a energetickou transformací. Tímto byl první den zakončený a následovala večerní recepce na staré radnici.

Druhý konferenční den začal prezentací studentských týmů z univerzity ve Vratislavi a z Milána, kteří připravili projekty na revitalizaci společenského náměstí. Práce studentů byly doopravdy velmi dobré a v rámci prezentací došlo k diskuzi ohledně zajištění dostupného bydlení, trendů dnešního strategického rozvoje (15-minute city, zajištění genderovské rovnosti a města přístupného pro všechny generace). Odpolední část konference se věnovala Metropolitní vizi pro Evropu 2050. Tato část byla více politická, vystoupili zde Jan Olbrycht (zástupce Evropského parlamentu, který má na starosti urbánní problematiku), Juraj Droba (zástupce Výboru regionů, který se zabývá metropolitní problematikou), Ritva Viljanen (starostka města Vantaa v helsinské metropolitní oblasti) a zástupce dalších evropských měst. Velmi zajímavé bylo vystoupení zástupce Evropské investiční banky, který hovořil o financování zelených projektů a komplexních městských projektů, které odpovídají taxonomii Evropské unie. Zároveň hovořil o tom, že Evropa význačně zaostává za asijskými státy a Spojenými státy americkými. Následovala panelová diskuze ohledně dokumentu Metropolitní vize 2050.

Pan František Kubeš byl požádán o vystoupení v rámci panelové diskuze konference k dokumentu „Manifesto“, který vyplývá z dokumentu „Metropolitní vize 2050“. Dokument Manifesto byl předtím představen prezentací zástupců Vratislavi (Jakub Mazur – 1. náměstek primátora).

V rámci diskuze bylo hned úvod otevřeno téma používání různých pojmů: metropolitní regiony, metropolitní oblasti, metropolitní dimenze, metropolitní prostory, funkční městské oblasti, městské regiony. Manifesto tedy zavádí pojem „Metropolitan Partnerships“.

František Kubeš zároveň zmínil, že je nutná alespoň určitá úroveň institucionalizace metropolitních oblastí. Jinak to omezuje jeho účinnost. Prezentoval také použití nástroje ITI na metropolitní úrovni, protože se osvědčil jako úspěšný nástroj pro motivaci metropolitní spolupráce. Dále zdůraznil význam a cíle pracovní skupiny Eurocities, kterou řídí, a zahrnutí metropolitního rozměru do příštího víceletého finančního rámce. Na závěr v rámci projektu Interreg Central Europe MECOG-CE přislíbil shromáždit osvědčené postupy pro posílení metropolitní správy. Následovala večerní recepce v Muzeu města Vratislavi.

Třetí den proběhlo valné shromáždění a setkání expertních skupin. V rámci valného shromáždění byl prezentován harmonogram finalizace Manifesta – termín k připomínkování je 22. 5. 2023. Brno se do připomínkování zapojí.  Při této příležitosti byly otevřeny (zatím nezodpovězené) otázky. Jak bude pro Manifesto získávána podpora politiků, zda např. formou Podpůrného dopisu – ratifikace v zastupitelstvech je totiž nereálná. A co je vlastně cílem Manifesta na EU úrovni a co případně na národní úrovni. K čemu zkrátka budeme síť METREX a jeho partneři Manifesto používat.

Zároveň byly informačně zmíněny další akce. Pro město Brno je relevantní Urban Summit v Bruselu (12.–15. 6.), EMA Forum v Helsinkách (28.–29. 9.), prezentace Manifesta skupině Evropského parlamentu Urban Intergroup 21. 6., oficiální představení Manifesta 21. 9. v Bruselu a taktéž v Bruselu Evropský týden regionů a měst (9.–12. 10.).

Následně zástupci sítě METREX prezentovali, že další podzimní konference se bude konat v Portugalsku 25.–27. 10. 2023. V létě zároveň proběhne nominace členů do Managing Committee – byli jsme proto vyzváni k nominaci kandidátů.

Následovalo setkání pracovní skupiny v oblasti Metropolitního a strategického řízení, v rámci které se diskutovala iniciativa Farm to Fork.

Závěr a výsledky cesty:

Zahraniční pracovní cesta byla velmi přínosná. Zástupce města Brna vystoupil v rámci panelové diskuze. Zástupci města dále během konference prezentovali zkušenosti s dosavadní metropolitní spoluprací. Pro zástupce města Brna bylo zároveň inspirativní slyšet příklady aktivit dalších zúčastněných metropolitních oblastí/měst.

 

Zpracovali: Mgr. František Kubeš, Ph.D., a Ing. Soňa Raszková
V Brně 2. 5. 2023