22. 2. 2022 – Vídeň

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY

 

Účastníci:  
Markéta Vaňková, primátorka města Brna
Tomáš Koláčný, náměstek primátorky města Brna
Jiří Oliva, náměstek primátorky města Brna
David Grund, radní města Brna
Jaroslav Suchý, radní města Brna
Filip Chvátal, radní města Brna
Marek Fišer, radní města Brna
Petr Kratochvíl, radní města Brna
Kristýna Černá, členka ZMB 
Termín konání:  22. 2. 2022
Místo konání:   letiště Vídeň, Rakousko
Název akce:   Zkušební jízda přímého vlaku Brno – letiště Vídeň
Pořadatel: Město Brno, Jihomoravský kraj, letiště Vídeň 

Zpráva:

Dne 22. února 2022 se uskutečnila zkušební jízda přímého vlaku z brněnského hlavního nádraží na vídeňské letiště. Česká delegace byla vedena primátorkou města Brna Markétou Vaňkovou, za Jihomoravský kraj byl jako nejvyšší představitel přítomen statutární náměstek hejtmana Lukáš Dubec – oba politici během jízdy podepsali „Deklaraci statutárního města Brna a Jihomoravského kraje na podporu zlepšení dopravní dostupnosti“, jež byla schválena RMB i Radou JMK.   Zkušební jízdy se dále zúčastnili vysocí představitelé města Brna i Jihomoravského kraje, zástupci Ministerstva dopravy a Českých drah, rakouský honorární konzul v Brně, zástupci krajské hospodářské komory JM, CCRJM, ředitel CzechTourismu, ředitel Českého centra ve Vídni, ve stanici Wien-Stadlau přistoupil chargé d’affaires Jakub Novák z Velvyslanectví ČR v Rakousku. Českou delegaci na nádraží vídeňského letiště přivítal starosta a hejtman Vídně Michael Ludwig, předsedové představenstva Letiště Vídeň, dolnorakouský zemský rada Martin Eichtinger a starostka Schwechatu Karin Baier. Program dále pokračoval pracovním obědem, kterého se za rakouskou stranu zúčastnili vysocí představitelé Rakouských drah –předseda představenstva ÖBB-Personenverkehr a vedoucí sekce dálkové dopravy. Přítomen byl rovněž CCO z letecké společnosti Austrian Airlines. Společné jednání se týkalo především stanovení dalších nezbytných kroků, které je nyní nutno podniknout ve spolupráci s rakouskými partnery pro úspěšnou realizaci pravidelného přímého vlakového spojení z Brna na vídeňské letiště.      

Část delegace, která se nezúčastnila pracovního oběda, absolvovala společně s českými zástupci tisku, rozhlasu a televize prohlídku letiště. Ve 13:10 odjel zvláštní vlak společnosti Gepard Express podle plánovaného jízdního řádu zpět do Brna.   

Závěr:

Pracovní setkání české a rakouské strany přispělo k dalšímu posunu v jednáních týkajících se zavedení pravidelné přímé vlakové linky Brno-Letiště Vídeň, zkušební jízda se rovněž setkala se značným ohlasem v rakouských médiích: 

https://www.wien.gv.at/politik/international/aktivitaeten/bruenn-flughafen-wien-neu.html 

http://pressespiegel.metacommunication.com/v3/clippings/pool/2022/02/23/_METAM771164555285064153800_20220223_17_gbge.pdf 

https://www.diepresse.com/6102613/direkte-bahnverbindung-von-bruenn-zum-flughafen-wien-geplant 

https://www.derstandard.at/story/2000133565556/direkte-bahnverbindung-von-bruenn-zum-flughafen-wien-geplant 

https://www.austrianwings.info/2022/02/erster-sonder-zug-von-bruenn-fuhr-zum-flughafen-wien/ 

https://www.tourismuspresse.at/presseaussendung/TPT_20220222_TPT0005/neue-verbindung-bruenn-flughafen-wien-laesst-zugverkehr-abheben 


V Brně dne 31. 1. 2022