11.–13. 11. 2021 – Porto

11.–13. 11. 2021 – Porto

ZPRÁVA ZE ZAHRANIČNÍ PRACOVNÍ CESTY

 

Účastníci:  Bc. Tomáš Koláčný, 2. náměstek primátorky města Brna
Termín konání:  11.11.2021 – 13.11.2021
Místo konání: Porto (Portugalsko)
Název akce: EMA forum annual meeting (Výroční setkání sítě EMA)
Pořadatel: EMA (European Metropolitan Authorities)

Shrnutí: 

Dne 11.-12. listopadu 2021 se ve městě Porto konalo výroční setkání sítě EMA. EMA fórum je politickou platformou pro prosazování metropolitní problematiky v Evropě. Její vznik byl iniciovaný Barcelonou v roce 2015 a jedná se o klíčový politický subjekt, který prosazuje metropolitní záležitosti na evropské úrovni. Každý rok pořádá EMA tradiční fórum pro klíčové politiky a odborníky z hlavních evropských metropolitních oblastí, aby zde diskutovali o společných cílech a výzvách, kterým metropolitní oblasti čelí. Hlavním tématem tohoto setkání byla podpora klimaticky neutrálních metropolitních oblastí. Agenda fóra byla rozdělena do třech tematických skupin: nová metropolitní agenda, zelená a chytrá mobilita a finanční a fiskální výzvy spojené s adaptací na klimatické a další změny. Tradiční fórum trvalo dva dny a je jednou z nejdůležitějších akcí v oblasti metropolitní problematiky. Fórum totiž zprostředkovává dialog mezi metropolitními oblastmi a městy, institucemi Evropské unie a národními vládami. 

Zpráva:

První den proběhla nejprve prohlídka městských projektů podpořených z evropských prostředků, konkrétně se jednalo o program CCDR-NORTE. Následoval politický meeting, kde zástupci jednotlivých evropských metropolitních oblasti diskutovali o politické deklaraci, která měla být podepsána následující den. Na základě politického setkání došlo k menší úpravě vzhledem k přijatým závěrům v rámci klimatické konference COP26 v Glasgow. Během politického jednání bylo zároveň adresováno zapojení metropolitních oblastí do přípravy Národních plánů obnovy. Mnoho zástupců metropolitních oblastí vyjádřilo politování nad nedostatečným zapojením měst do přípravy NPO, protože města by měla být ta, co jej budou implementovat. Brno zde zmínilo, že městská problematika není příliš v NPO akcentována a s nástupem nové vlády by bylo vhodné NPO transformovat.

Následující den se konalo již zmiňované EMA fórum. Během první části oficiální akce byla představena deklarace a slavnostně podepsána zástupci metropolitních oblastí (Barcelona, Porto, Bruselu, Varšava, Helsinky aj.). Deklarace bude v rámci města Brna podepsána dle oficiálních procedur až po schválení zastupitelstvem. Metropolitní oblasti jsou klíčovými hybateli rozvoje. Téměř dvě třetiny evropské populace žijí a pracují v metropolitních oblastech, a tyto oblasti jsou odpovědné za vytváření 67 % HDP a 61 % zaměstnanosti v EU. Hostují klíčové ekonomické, zaměstnanecké a kulturní aktivity, jsou skutečnými inovačními centry pro výzkum a pilotní projekty, čímž přitahují další kapitál a investice. Zároveň města a metropolitní oblasti čelily mnoha novým problémům spojených s pandemií Covidu-19 a při mnoha příležitostech bez potřebných pravomocí a finančních zdrojů. Metropolitní oblasti mají být taktéž hybnou silou zelené, digitální a spravedlivé transformace a je na ně kladen tlak směrem k řešení boje se změnou klimatu. Deklarace poznamenává, že metropolitní oblasti vytvářejí připravené projekty, založené na integrovaných a stávajících strategiích. Nicméně jen několika metropolitním oblastem a městům byla dána možnost se plně zapojit do definování a navrhování národních plánů obnovy. Deklarace proto zdůrazňuje nutnost zapojení metropolitních oblastí a měst na přípravě a řízení programů politiky soudržnosti. Deklarace zároveň konstatuje, že evropské metropolitní oblasti jsou připraveny k realizaci metropolitních projektů s využitím finančních prostředků z plánu na podporu oživení Evropy. Na závěr deklarace vyzývá k většímu zapojení metropolitních oblastí do provádění národních plánů obnovy a odolnosti, jakož i do přípravy a provádění budoucích programů politiky soudržnosti. 

V této části měla svůj proslov i eurokomisařka pro kohezní politiku a reformy, která hovořila o nutnosti posílit integrovaný rozvoj v metropolitních oblastech, tak aby směřoval k naplňování cílů politiky soudržnosti a klimatických cílů. Během svého proslovu zmínila i novou iniciativu Evropské komise „New European Bauhaus“. Nová kulturní iniciativa má vést k systematické změně v chápání architektury, designu či využívání materiálů. Jedná se o environmentální a zároveň kulturní projekt, kdy design a estetika mají přispět k udržitelnosti veřejných prostor a bydlení. Výzva k předkládání vlastních projektů se otevře v roce 2022. Zástupci metropolitních oblastí při této příležitosti předali eurokomisařce katalog transformativních metropolitních projektů, který budou financovány z Národních plánů obnovy. Za město Brno je zde představen projekt protipovodňových opatření. Evropské metropolitní oblasti tímto ukázaly, že jsou připraveny realizovat metropolitní projekty s využitím finančních prostředků z Národních plánů obnovy. 

Druhá část oficiálního setkání byla rozdělena do třech tematických diskuzí: Nová metropolitní agenda, Zelená a chytrá mobilita a Metropolitní oblast odolná směřující k obnově: finanční výzvy. Během první diskusní části reagovali politici na výzvy související s pandemií Covid-19, která odhalila některé rozpory a zranitelnosti v tradičních modelech fungování a plánování měst. Tyto výzvy vedou k definování nové metropolitní agendy s důrazem na cirkulární ekonomiku, bydlení (přeměna kancelářských budov na byty aj.). Hovořili zde zástupci Dublinu, Helsinek, Toulouse, Bratislavy a Amsterdamu. Další diskusní část se zabývala zelenou a chytrou mobilitou. Této části se účastnili zástupci Lisabonu, Osla, Lyonu či Vídně. Zdůrazňovali především podporu cyklistiky a sdílené ekonomiky a digitální transformace. Poslední diskusní část se zaměřila na schopnost měst přizpůsobit se měnícím se ekonomickým podmínkám a obnovením důvěry. Zástupci Porta, Barcelony, Varšavy a Bruselu zde zmínili, že metropolitní oblasti čelí dvojnásobnému deficitu – jak ve směru prostředků, tak ve směru řízení. Speciální situací procházejí například města a metropolitní oblasti v Polsku, kde jim vláda snižuje množství finančních prostředků, které dostávají z evropských i národních rozpočtů. Zástupci evropských měst následně diskutovali nad rolí kohezní politiky v dalším programovém období s důrazem na městskou problematiku. EMA fórum uzavřel ministr pro životní prostřední a klimatickou krizi Joao Pedro Matos Fernandes. 

Závěr:

Pořadatel akce, zástupce sítě EMA, oslovil s žádostí na akci město Brno. Účastí na akci došlo ke zviditelnění města Brna a Brněnské metropolitní oblasti v rámci sítě EMA. Akce umožnila zástupcům Brna rovněž navázat další kontakty pro budoucí spolupráci a načerpat novinky ohledně postavení metropolitních oblastí v kohezní politice po roce 2021. Akce rovněž představovala možnost sdílet s ostatními městy a zástupci odborné veřejnosti příklady dobré praxe v rozvoji spolupráce v rámci Brněnské metropolitní oblasti.


V Brně 23. listopadu 2021