Pavel Rychetský

  • politik a právník

Zastupitelstvo města Brna na svém Z8/34. zasedání dne 7. prosince 2021 schválilo udělení čestného občanství města Brna politikovi a právníkovi JUDr. Pavlu Rychetskému.

JUDr. Pavel Rychetský, dr. h. c., se narodil 17. srpna 1943 v Praze. Po studiích na Právnické fakultě Univerzity Karlovy nastoupil k Městskému soudu v Praze jako justiční čekatel, ale bylo proti němu zahájeno soudní stíhání kvůli jeho nesouhlasu s procesem vedeným proti účastníkům tzv. majálesových událostí. Od té doby pracoval jako odborný asistent občanského práva hmotného na své almě mater. Po okupaci Československa musel z fakulty odejít a od roku 1968 až do sametové revoluce pracoval jako podnikový právník. Během normalizace se zapojil do aktivit občanského odporu proti totalitní moci. Stal se signatářem Charty 77 a publikoval v domácím samizdatu i exilových časopisech. V roce 1989 spoluzakládal Občanské fórum.

V letech 1990–1992 působil jako místopředseda československé vlády, poté vykonával advokátní praxi a přednášel politologii. V roce 2003 jej prezident Václav Klaus jmenoval soudcem a předsedou Ústavního soudu České republiky. Funkce ústavního soudce trvá deset let, v roce 2013 jej ale prezident Miloš Zeman hodlal jmenovat opětovně a získal k tomu potřebný souhlas Senátu ČR. 

Pavel Rychetský se dočkal také několika mezinárodních ocenění, např. francouzský prezident Jacques Chirac mu udělil v roce 2005 francouzský Řád čestné legie v hodnosti důstojníka. Byl rovněž uveden do Právnické síně slávy za výjimečný celoživotní přínos právu a v roce 2021 získal nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého dvojkříže III. třídy z rukou prezidentky Slovenské republiky Zuzany Čaputové.