Osobnost

Magdalena Kožená

Hudba

pěvkyně

26. 5. 1973 Brno

„Výjimečná krása hlasu, bohatého, pevně umístěného, se širokým rozsahem a velkou silou, hlasu, který je právě v tom nejlepším rozkvětu." Tak charakterizovala kritika projev mladé české mezzosopranistky, když jí v říjnu 2001 přiřkla prestižní Gramophone Award za kompaktní disk s nahrávkou milostných písní L. Janáčka, B. Martinů a A. Dvořáka. Ocenění udělují už 25 let renomovaní hudební kritici, píšící pro britský měsíčník Gramophone. Ten vychází od roku 1923. V hudebním světě znamená jím udělená cena tolik co ve filmovém známý Oscar. Kožená si pro nahrávku, kterou natočila pro renomovanou firmu Deutsche Grammophon, prosadila české autory. Čtyři Janáčkovy písně z alba přednesla také na slavnostním galavečeru v londýnské Barbican Hall (kam si „odskočila“ z Amsterdamu, kde právě zkoušela roli Seata v opeře Julio Caesar). Jednomu z vrcholů úspěchu mladé pěvkyně předcházela léta tvrdé cílevědomé práce.

Magdalena Kožená se narodila v rodině matematika a bioložky a sama neví, kde se její mimořádný talent vzal. Začala chodit do lidové školy umění a zpívala v dětském pěveckém sboru Kantiléna. Původně chtěla na brněnské konzervatoři studovat klavírní hru, ale kuriózním způsobem zasáhl osud: před přijímacími zkouškami si při tělocviku zlomila obě ruce. Složila pak úspěšně zkoušky na pěvecké oddělení. Absolvovala v roce 1991, ve studiu pokračovala v letech 1991 – 1994 na Vysoké škole múzických umení v Bratislavě (prof. Eva Bláhová). V Brně si už tehdy získala první obdivovatele. Vokální soubor Flores Musicae, jehož byla členkou, koncertoval při vernisážích v Moravské galerii a jinde. Skromná, vždy připravená půvabná sólistka nepodceňovala ani drobná vystoupení. První mezinárodní úspěch jí přinesl 6. ročník Mezinárodní soutěže W. A. Mozarta v roce 1995 v Salcburku, kde získala absolutní vítězství a byla vyhlášena největším talentem roku. Doma prošel její úspěch bez většího ohlasu, zato jí vynesl angažmá ve vídeňské Volksoper (Hermie v Brittenově Snu noci svatojánské). Od té doby neměla o vynikající nabídky nouzi. Hostuje na několika evropských operních scénách (Antverpy, Chatelet v Paříži, Lipsko). V roce 1999 uzavřela exkluzivní smlouvu s přední vydavatelskou firmou Deutsche Grammophon, jako první Češka se dostala do světového katalogu desek se značkou Archiv Production. Následovala mezinárodní turné, spolupráce s renomovanými soubory a dirigenty (Libor Pešek, Reinhard Goebel, Les Musiciens du Louvre, filmové zpracování Händelova Mesiáše s Marcelem Minkowskim, koncerty ve Španělsku, pařížském Notre Dame, Lincolnově centru v New Yorku a v Carnegie Hall, londýnské Wigmore Hall). Doma ji neslýcháme příliš často, zato jde vždy o mimořádný zážitek, jako v roce 2004 na písňovém recitálu v rámci Pražského jara ve zcela zaplněném Rudolfinu. Český odborný časopis Harmonie uděluje od roku 1994 své ceny nejlepším nahrávkám klasické hudby, jazzu a world music. V roce 2004 získala cenu, jedinou svého druhu u nás, nahrávka Händelovy opery Julius Caesar s Magdalenou Koženou. Za šíření hudební kultury ve Francii a ve světě se stala rytířem Řádu umění a literatury Francouzské republiky. Brněnská rodačka zajíždí do svého rodného města vždy, kdy jí to čas dovolí, za matkou a sestrou. Provdala se za francouzského baritonystu Vincenta le Texier, své soukromí však přísně střeží. Netají se zato svou zálibou v renesančních a barokních autorech, propaguje českou hudbu v zahraničí (Mysliveček, Martinů). Repertoárový záběr mladé umělkyně je obdivuhodný stejně jako její dramaturgická náročnost. Stojí i za udělením belgické Prix Caecilia, mimořádný ohlas vzbudilo album s francouzskými áriemi. ČT 2 natočila o Magdaleně Kožené dokument, jenž mapuje její usilovnou a cílevědomou cestu, která z ní učinila hvězdu světového formátu.

V anketě britského časopisu Gramophone získala v říjnu 2004 jako první češka titul umělkyně roku. Toto ocenění se v hudbě rovná udělení filmového Oscara.