Jiřina Salaquardová

Jiřina Salaquardová

  • Literatura, žurnalistika

 

9. července 1955 v Brně

Spisovatelka, básnířka a pedagožka Jiřina Salaquardová se narodila v Brně, vyrostla v Náměšti nad Oslavou v domě v zámecké oboře, aby se pak na studia vrátila do Brna a natrvalo se tu usadila. Absolvovala český jazyk a muzikologii na Filosofické fakultě Masarykovy univerzity, pracovala jako redaktorka v několika brněnských nakladatelstvích (Jota, BonusA), jako novinářka, v současné době přednáší český jazyk na katedře mediálních studií a žurnalistiky FSS MU. Do české literatury vstoupila v roce 1985 básnickou sbírkou Já, Kryštof Kolumbus, o dva roky později vydala v Čs. spisovateli druhou sbírku Snídaně na Titaniku. Výbor z obou knih vyšel v Dánsku.

Po sametové revoluci se stala stipendistkou Rady Evropy, rok studovala ekologii ve Štrasburku (1990 – 1991). K literatuře se vrátila až po desetileté odmlce v roce 1996 knihou pohádek nazvanou Pohádky ze stříbrných hor, kterou ilustrovala její dcera Dora. Překvapivě epické vyprávění stojí na základní naraci klasických pohádek, Salaquardová používá tradiční pohádkový jazyk i postavy. Podobně „konzervativní“ přístup zvolila i ve své poslední knížce pro děti nazvané Letěl motýl z buku – jednoduché rýmovačky pro děti ilustrovala Vlasta Baránková. Pohádky ze stříbrných hor věnovala Jiřina Salaquardová „dětem, i těm velkým, dětské důvěře v lidském srdci. Hvězdám, vodě, kamenům a lidem - s díky za společný čas na Zemi“.
V současné době kromě práce na Fakultě sociálních studií spolupracuje s brněnským rozhlasem a s Českou televizí, spolupracuje s časopisem HOST, Salonem Práva, Lidovými novinami a s Britskými listy.

Bibliografie
1985 Já, Kryštof Kolumbus, Blok
1987 Snídaně na Titaniku, Čs. spisovatel
1996 Pohádky ze stříbrných hor, Petrov
2005 Letěl motýl z buku, Albatros