Jiří Malásek

Jiří Malásek

Hudba

pianista, hudební skladatel

7. 8. 1927 Brno – 27. 9. 1983 Teplice

Klavírní hru začal Jiří Malásek systematicky studovat až ve svých 23 letech, navíc soukromě u K. Vinkláta v Praze. Hudbě se ovšem věnoval dřív, u ředitele kůru J. Sasky. Maturoval na gymnáziu v Brně. Jeho první významné veřejné vystoupení se odehrálo v roce 1947 v Hudebním divadle v Karlíně. Zahrál tehdy jako host v proslavených živě vysílaných rozhlasových pořadech orchestru Karla Vlacha. Interpretace evergreenu Cole Portera Hrajeme beguin přitáhla k mladému pianistovi pozornost odborníků, kteří mu předpovídali úspěšnou budoucnost. Jejich prognóza se ukázala jako správná. Jiří Malásek spolupracoval s několika orchestry, nejvýznamnější bylo angažmá u Dalibora Brázdy. S Jiřím Bažantem založili v 60. letech klavírní duo, které pak několik let slavilo úspěchy doma i v zahraničí. Oba klavíristé spolupracovali i jako autoři scénické hudby. V roce 1956 se Jiří Malásek stal hudebním dramaturgem zábavné hudby v Československé televizi, současně skládal (samostatně, s Vlastimilem Hálou, Jiřím Bažantem a dalšími autory) hudbu k filmům (Zámek pro Barborku, Starci na chmelu, Dáma na kolejích), divadelním a televizním inscenacím (Ikarův pád, Tažní ptáci) i televizním seriálům (Příhody Bláhovic rodiny, Tři chlapi v chalupě, Pan Tau). Oblíbený byl jeho vlastní televizní hudební pořad Romantický klavír. Jeho skladatelské konto doplňuje řada písní (Potkala jsem malíře – na text Jiřího Suchého) a instrumentální skladby. V roce 1974 získal I. cenu v soutěži ostravského rozhlasu o dětskou píseň.

S manželkou Janou měl Jiří Malásek syna Petra (1964), který pokračuje v otcových šlépějích. Je rovněž pianistou a hudebním skladatelem.

Brněnský rodák Jiří Malásek byl brilantním klavírním interpretem. Jako skladatel dovedl k vrcholné úrovni žánr, označovaný jako populární hudba. Je to hudební oblast, která má své specifické určení a je v tomto ohledu nenahraditelná. Po Jiřím Maláskovi se také nenašlo právě mnoho srovnatelných následovníků.