Jiří_Daler

Jiří Daler

Sport

cyklista, olympionik, trenér

8. 3. 1940 Brno

Hlavně zdraví – je životní krédo vynikajícího českého cyklisty Jiřího Dalera. Určitě bylo nezbytným předpokladem jeho sportovních výkonů.
Vystudoval v Brně Vyšší průmyslovou školu elektrotechnickou a do nástupu základní vojenské služby pracoval jako konstruktér a zkušební technik v EJF Brno. Od roku 1965 se věnoval závodní kariéře.

Cyklistika mu učarovala již v dětství. V tehdy populárním Závodu míru obdivoval výkony Jana Veselého, jeho dalším cyklistickým idolem byl Vlastimil Růžička. Daler se cyklistice začal systematicky věnovat v 16 letech ve Slavii Žabovřesky za vedení trenéra Vojty. Mladého cyklistu lákaly silniční závody, ale po přestupu do Favoritu Brno se orientoval na dálkové disciplíny. Během základní vojenské služby působil v Dukle Pardubice, kde byl jeho trenérem stříbrný z Olympijských her v Melbourne Václav Machek. Pak se vrátil do domovského Favoritu a později přestoupil do brněnské Dukly. To se již podvedením trenéra L. Puklického zcela věnoval stíhacím závodům jednotlivců (a příležitostně i družstev). Jak se brzy ukázalo, šlo o šťastnou volbu. V roce 1962 už Jiří Daler obsadil na Mistrovství světa v Miláně 6. místo ve stíhacím závodě jednotlivců. Jeho hlavním soupeřem v této disciplíně byl řadu let Nizozemec Tiemen Groen. V souboji s ním na semifinále Mistrovství světa v Paříži (1964) získal Daler bronzovou medaili, vůbec první československou na cyklistické dráze. Na 18. Olympijské hry v Tokiu ve stejném roce již mohl odjíždět s nadějemi na úspěch. Poprvé byl tehdy do jejich programu zařazen stíhací závod jednotlivců. Na čtyřkilometrové trati vybojoval Daler zlatou olympijskou medaili, opět první pro československou cyklistiku. Následovaly další úspěchy: bronz na Mistrovství světa v San Sebastianu ve stíhacím závodu družstev (1965), druhé místo na Mistrovství světa ve Frankfurtu nad Mohanem ve stíhacím závodu jednotlivců (1966) a třetí místo ve stejné soutěži o rok později na Mistrovství světa v Amsterodamu. V těchto dvou letech byl Daler vyhlášen nejlepším cyklistou republiky. Roku 1967 se jako náš první (a zatím jediný) cyklista zapsal do tabulek světových rekordů: na předolympijských hrách v Mexiku zajel nejrychlejší časy na tratích 4 a 5 km. Celkem vytvořil 14 československých rekordů, osmkrát byl mistrem Československa ve stíhacích disciplínách a další tři tituly přidal v dresu Dukly Brno v silničních závodech družstev. V období 1969 – 70 působil Jiří Daler ve francouzské profesionální cyklistické stáji Frimatic. Po návratu byl až do roku 1997 reprezentačním trenérem na silnici i na dráze, v současnosti trénuje mladé talenty v TJ Favorit Brno. S jeho jménem budou provždy spojeny nejvýraznější úspěchy brněnské i československé cyklistiky.

Zastupitelstvo města Brna udělilo Jiřímu Dalerovi Cenu města Brna v oboru sport pro rok 2002.