Arnošt Goldflam
divadelní režisér, divadelní a filmový herec, spisovatel, pedagog
Narozen 22. září 1946 v Brně
Arnošt Goldflam se narodil roku 1946 v Brně v rodině se židovskými kořeny. Jeho matka se v době války ukrývala u Lvova, nacistické razie přežila schovaná za skříní, odkud vycházela pouze v noci. Těžké válečné trauma se na ní ale zásadně podepsalo, zemřela, když bylo jejímu synovi osmnáct let. Jeho dětství a dospívání kromě citově založené matky ovlivňoval také prakticky založený otec (jehož téměř celá rodina zahynula v koncentračních táborech), který se plný energie dožil takřka stovky let a několikrát se stačil oženit. Sám Goldflam a ně v jednom rozhovoru vzpomíná takto: „Moje maminka umřela ve svatém týdnu, když jsem maturoval. A to pro mně bylo brzy. Já jsem trošku opožděnej. Tata (my na Moravě říkáme tata kratce) byl pragmatik, nezajímal se o umění, což bylo dobře, já v životě potřebuju i tuto polohu. Ale kdyby byla jen tato poloha, to by nebylo dobře.“
Po maturitě vystudoval Arnošt Goldflam divadelní režii na brněnské JAMU. Goldflam se ještě na studiích stal součástí brněnské bohémy. Poznal se s Frantou Kocourkem, Miroslavem Krobotem nebo Bolkem Polívkou, ve svých románech o něm píše Pavel Řezníček.
Prošel divadlem Večerní Brno, pohostinsky během dalších čtyřiceti let též Dejvickým Divadlem, Divadlem v Dlouhé, Národním divadlem v Brně, Divadlem Komedie, Divadlem v 7,5, Divadlem Nablízko, Studiem Kolowrat, Studiem Y, Divadlem Na Zábradlí a též hostoval v Rakousku, Polsku i Německu, kde jsou občas jeho hry uváděny.
Nejzásadnější zkušenost je ovšem ta hadivadlení – ať už pro Hadivadlo s Goldflamem nebo pro Goldflama s Hadivadlem. Od roku 1978 pomáhá tvořit jeho poetiku nejdříve v Prostějově, pak i v Brně. Působil zde jako režisér, autor i herec. Jeho hadivadlení období trvá do roku 1993. K neslavnějším hrám tohoto období patří Biletářka, Návrat ztraceného syna nebo Horror.
Byl i kmenovým režisérem královéhradeckého Klicperova divadla, na jehož scéně uvedl mimo jiné hry Já je někdo jiný, Pohádky pro zlobivé, Horror a ve formě scénického čtení také svůj novější dramatický počin Ředitelská lóže. Ten se aktuálně hraje zase zpátky v brněnském Hadivadle. Úspěchy sbírá i v pražské Arše hrami a scénickými čteními, jmenovitě Sladký Theresienstadt, Masochista, Voyeur nebo Maniak.
Arnošt Goldflam má vlastní pořad v České televizi, je autorem scénářů a předloh k televizním inscenacím. Je autorem více než pěti desítek her a dramatizací. „Pocit rozpačitosti, groteskní reality a satirické nadsázky jsou společnými rysy her Arnošta Goldflama,“ píše o něm Michal Šeba.
Ve filmu ztvárnil roli Arnošta, přítele Bolka Polívky ve filmu Dědictví aneb Kurvahošigutntag, nebo českého obchodníka s bižuterií Lustiga v pohádce Lotrando a Zubejda. Nezapomenutelný je v Něžném barbarovi nebo ve filmu Vyžilý Boudník.
Je podruhé ženatý, má tři děti. I proto je autorem knížek pro ně, například Tatínek není k zahození.
Výběr z nejúspěšnějších her
Horror, 1981
Biletářka, 1983
Návrat ztraceného syna, 1983
Jeden den, 1983
Náraz nebo Naráz, 1984
Útržky z nedokončeného románu, 1985
Červená knihovna, 1985
Agátománie, 1987
Beseda s mistrem, 1987
Písek (Tak dávno…), 1988
Tzv. sci-fi aneb Slavný Peterka, 1988
Pavel Jedlička a Jenda Krahulík, 1990
Co dělat aneb Matylda a Emílie, 1991
Jedna noc, 1991
Po letech, 1992
Lásky den, 1994
Zkouška, 1996
Smlouva, 1999
Prospaný život, 2003
Tajemství pralesa, 2006
Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně, 2007