současná situace ukazuje, že strategické plánování nelze omezovat administrativními hranicemi města Brna. Existuje spousta problémů, které se dají smysluplně řešit jedině ve spolupráci města s okolními obcemi v jeho zázemí. Tento přístup je naprosto běžný a osvědčený v západoevropských zemích a navíc Evropská unie umožňuje velkým metropolím v období 2014 až 2020 využít nové přístupy ke strategickému plánování a financování jejich rozvoje.
Informační strategie je základním dokumentem pro strategické řízení v oblasti informatiky města Brna. Informační strategie mimo jiné vychází ze schválené Strategie Brno 2050, z níž rozpracovává do větších podrobností strategickou hodnotu s názvem "Efektivní elektronická správa a otevřená data". Konkrétně tak naplňuje definované cíle dané hodnoty, které spočívají zejména v elektronizaci veřejné správy a její dostupnosti pro všechny občany města, ve vyšší bezpečnosti systémů nebo v rozsáhlém zveřejňování a využívání tzv. otevřených dat.
základní strategický dokument města Brna, zahrnuje současný a plánovaný budoucí stav města včetně cest, jakými je možno tohoto budoucího stavu dosáhnout, a to v 5 hlavních oblastech: image města a vnitřní/vnější vztahy; místní ekonomický rozvoj; kvalita života; výzkum, vývoj, inovace a vzdělávání a doprava a technická infrastruktura. Součástí Strategie pro Brno je i Indikátorová soustava Strategie pro Brno.
Zastupitelstvo města Brna schválilo posouzení projektu „Rozvojové dokumenty Strategie pro Brno“ na svém zasedání Z5/030. Následně Rada města Brna na své schůzi R5/135. schválila žádost o dotaci adresovanou řídícímu orgánu Ministerstvu vnitra ČR. Tento orgán rozhodl o poskytnutí dotace 3. 9. 2010 a Zastupitelstvo toto Rozhodnutí přijalo na svém zasedání Z5/038. Primátor města Brna podepsal toto rozhodnutí 12. 11. 2010.
Projekt Rozvojové dokumenty Strategie pro Brno (CZ.1.04/4.1.01/53.00084) byl financován z prostředků Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a rozpočtu statutárního města Brna.
skládá se z rozboru trendů vývoje poptávky po energii; rozboru možných zdrojů a způsobů nakládání s energií; hodnocení využitelnosti obnovitelných zdrojů energie; hodnocení ekonomicky využitelných úspor; řešení energetického hospodářství území, včetně zdůvodnění a posouzení vlivů na životní prostředí.
Pakt starostů a primátorů je iniciativou měst, obcí a Evropské komise, která vznikla krátce po přijetí tzv. klimaticko-energetického balíčku v roce 2008. Její cílovou skupinou jsou municipality, které se dobrovolně zavazují ke snížení emisí CO2 nejméně o 40 % do roku 2030 a zvýšení odolnosti vůči lokálním dopadům klimatických změn (dlouhotrvající sucho, vlny extrémních veder či mrazů, přívalové deště apod.).Město Brno se stalo signatářem Paktu v září roku 2017.
analytický materiál obsahující dostupné údaje z oblasti bydlení; aktuální legislativní rámec týkající se oblasti bydlení, aktuální údaje o rozvoji bydlení v městě Brně, charakteristiku a dispozice ekonomické základny v oblasti bydlení, základní demografické charakteristiky, sociální východiska a přehledy sociálních dávek, údaje o specifických skupinách obyvatelstva, statistické údaje o bytovém a domovním fondu města Brna a jednotlivých městských částí.
podává základní informace o procesu postupného zlepšování podmínek pro cyklistickou dopravu ve městě Brně. Obsahuje mapu cyklotras na území města, výčet stávajících podmínek pro cyklistickou dopravu, hlavní směry rozvoje cyklistické dopravy v Brně a také akční plán rozvoje sítě cyklotras pro nejbližší období.
informace o Programu snižování emisí a imisí a Integrovaného programu ke zlepšení kvality ovzduší statutárního města Brna. Najdeme zde mj. také emisní bilance, hodnocení kvality ovzduší, emisní a imisní mapy.
skládá se ze tří částí: textové, výkresové a welness. Textová část zahrnuje mj. teoretická východiska, analýzu současného stavu prostorového rozmístění sportovních zařízení, návrhovou část zabývající se vhodnými změnami a doporučené směry vývoje; ve výkresové části najdeme ukázková schémata a mapy zachycující rozložení areálů pohybové rekreace a v části welness zejména ekonomické údaje týkající se welness center.
plán efektivních a dostupných sociálních služeb pro období do konce roku 2009. Věnuje se zejména následujícím skupinám občanů: senioři; rodiny s dětmi; osoby s duševním onemocněním; osoby s mentálním postižením, autismem a kombinovaným postižením; osoby s tělesným postižením; osoby se smyslovým postižením; společensky nepřizpůsobení; etnické menšiny.
souhrn zjištěných potřeb občanů města Brna v oblasti sociálních služeb, definuje priority a cíle, jichž by mělo být dosaženo do konce roku 2013. Jedná se zejména o následující skupiny občanů: senioři; děti, mládež a rodiny; osoby s duševním onemocněním, osoby s mentálním postižením; osoby se zdravotním postižením, osoby se smyslovým postižením; osoby ohrožené sociálním vyloučením a Romové a cizinci ohrožení sociálním vyloučením.
Souhrn zjištěných potřeb občanů města Brna v oblasti sociálních služeb, definuje priority a cíle, jichž by mělo být dosaženo do konce roku 2017. Jedná se zejména o následující skupiny občanů: senioři; děti, mládež a rodiny; osoby s duševním onemocněním, osoby s mentálním postižením; osoby se zdravotním postižením, osoby se smyslovým postižením; osoby ohrožené sociálním vyloučením a Romové a cizinci ohrožení sociálním vyloučením.
vychází ze Strategie pro Brno. Popisuje problémy rozvoje města z oblasti podnikatelského prostředí, územní a majetkové problematiky, konkurenceschopnosti města, zaměstnanosti, vědy, výzkumu a inovace ve městě, hospodářského marketingu města, cestovního ruchu, kongresového průmyslu aj. a doporučuje řešení těchto problémů.
mezi hlavní části koncepce patří zhodnocení naplnění „Koncepce města Brna v oblasti tělovýchovy a sportu na léta 2004–2010“, pojednání o současném stavu tělovýchovných a sportovních aktivit ve městě Brně, informace týkající se finančních zdrojů na investice, provoz a údržbu brněnských sportovišť v majetku sportovních klubů ve městě Brně. Závěrečnou část tvoří cíle a záměry města Brna v oblasti tělovýchovy a sportu na období 2011–2016.
skládá se z teoretického vysvětlení pojmů z této oblasti a samotného programu prevence kriminality v Brně.
dokument popisuje situaci rodinné politiky města Brna a devět hlavních oblastí její podpory: komunikace s rodinami; služby pro rodiny; slučitelnost rodiny a zaměstnání; městský prostor přátelský rodinám; monitoring situace rodin v Brně; spolupráce a výměna zkušeností mezi městem Brnem a jinými městy v oblasti podpory rodiny; finanční podpora; přímá podpora rodin; institucionální, personální a koncepční zajištění rodinné politiky.
navazuje na záměry a výsledky Koncepce sociální péče pro období 1997 – 2000. Vymezuje hlavní cíle, základní priority a hodnoty systému sociální péče v Brně pro období 2001 – 2004. Soustředí se především na nezaměstnané a rodiny s nezaopatřenými dětmi s nízkými příjmy; seniory; zdravotně postižené občany; společensky nepřizpůsobivé osoby a osoby s tzv. syndromem ústavní závislosti; národnostní menšiny.
obsahují seznam zařízení sociální péče pro zdravotně postižené osoby, seniory, společensky nepřizpůsobivé osoby, mládež a matky s dětmi v tísni; výčet finančních a personálních zdrojů spojených s rozvojem sociální pomoci v městě Brně; materiál věnující se rozvoji profesionálních kompetencí sociální pracovníků.
výčet rozsahu činností a priorit ve sféře sociální péče ve městě Brně pro období 1997 – 2000, zejména v oblastech péče o rodinu a děti; péče o staré občany a těžce zdravotně postižené občany; péče o občany společensky nepřizpůsobené; prevence sociálních patologií u mládeže; zařízení pro občany, kteří potřebují zvláštní pomoc; dále sociální péče poskytovaná nestátními organizacemi; spolupráce a rozvoj na úseku sociální péče; státní sociální podpora.
skládá se ze soustavy zdravotnických služeb poskytovaných v městských zařízeních (lůžkové, ambulantní a zvláštní služby), udává, jaké služby budou poskytovány v konkrétních zařízeních (např. v lůžkových zdravotnických zařízeních pro akutní péči včetně pohotovostních služeb a ambulantních služeb, zajišťovaných nemocnicemi; v léčebnách pro dlouhodobě nemocné; v poliklinikách atd.)
Cílem Plánu aktivního stárnutí z roku 2012 je nastavit proces systematických kroků vedoucích k vytvoření a zlepšení podmínek pro zdravé a aktivní stárnutí ve městě Brně.
obsahuje cíle města Brna v oblasti cestovního ruchu za období 2016-2020 a definuje kroky vedoucí k jejich naplnění.
Analytická část shrnutá v dokumentu Evaluace Programu rozvoje cestovního ruchu města Brna se zabývá zhodnocením období 2010–2015, včetně popisu současného stavu cestovního ruchu ve městě Brně. Obsahuje informace k vývoji návštěvnosti destinace i jednotlivých turistických cílů, dílčí šetření k analýze poptávky, evaluaci 4 okruhů – zásadních problémových oblastí v cestovním ruchu města, zhodnocení minulých témat cestovního ruchu, srovnání s konkurenčními městy a také uvádí současné trendy v cestovním ruchu s vazbou na Brno.
Obsahuje celkovou vizi a cíle rozvoje cestovního ruchu ve městě Brně pro období 2016-2020, zabývá se definicí cílových skupin, klíčových témat cestovního ruchu města Brna a do popředí posunuje oblast marketingu a značky. Tři zásadní priority programu rozvoje jsou konkretizovány dílčími aktivitami formou projektových fiší v rámci vytvořeného akčního plánu. K tvorbě tohoto dokumentu výrazně přispěli profesionálové z oblasti cestovního ruchu, a to ze všech jeho sfér – zástupci destinačních managementů, průvodci, hoteliéři, zástupci většiny TOP turistických cílů města Brna, vysoké školy, zástupci veřejné správy či marketéři.
Misí Regionální inovační strategie Jihomoravského kraje 3 je zvýšení konkurenceschopnosti Jihomoravského kraje prostřednictvím spolupráce vědecko-výzkumné sféry a firem a maximalizací přínosů vědecko-výzkumných projektů Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) a Středoevropského technologického institutu (CEITEC). Dokument je základem pro podporu vědy, výzkumu a inovací ze strany města.
obsahuje koncepční záměry rozvoje standardních a inovativních forem vzdělávání a péče o děti předškolního věku ve městě Brně, předpokládaný rozvoj předškolního vzdělávání do r. 2012 a ekonomické náklady navrhovaných opatření.
tento koncepční materiál obsahuje vizi rozvoje bydlení v Brně a kroky, které jsou nezbytné pro zlepšování místní kvality bydlení. Popisuje současná východiska, trendy vyjadřující stav v oblasti bydlení v Brně, definuje základní problémy, stav legislativního rámce státu a dosavadní kroky realizované v oblasti bydlení v Brně. Dále jsou v ní formulovány ambice města, k jejichž naplnění Strategie bydlení směřuje. Zabývá se i současnými překážkami rozvoje bydlení jako jsou dlužníci nájemného, černý trh s obecními byty, růst nákladů na pořízení nového bydlení.
materiál stanovuje cíle protidrogové politiky města Brna na období 2011 – 2014, mj. udává základní pilíře strategie, analyzuje drogovou scénu a srovnává ji s minulým obdobím, informuje o objemu finančních prostředků vynakládaných na protidrogovou politiku města Brna atd.
Strategický plán sociálního začleňování města Brna pro období 2016 – 2019 je komplexním návrhem řešení sociální inkluze v Brně, který v jednotlivých kapitolách podrobně popisuje oblasti vzdělávání, bydlení, zaměstnanosti, bezpečnosti, dluhové problematiky, sociálních služeb i obecně podpory sociální soudržnosti a rozvoje obce či regionu. Dokument vychází z reálných potřeb občanů města Brna a při jeho tvorbě byla sledována synergie s již přijatými strategickými dokumenty města, např. Komunitním plánem sociálních služeb města Brna, Střednědobým plánem rozvoje sociálních služeb v Jihomoravském kraji, Integrovanou strategií rozvoje Brněnské metropolitní oblasti, Koncepcí prevence kriminality ve městě Brně na léta 2013 – 2016, apod.
Město Brno si je vědomo rizika v souvislosti s klimatickou změnou. Rostoucí rizika spojená se změnou klimatu v urbánních oblastech zvyšují jejich zranitelnost a mohou mít rozsáhlé negativní dopady na kvalitu života obyvatel (bezpečnost, zdraví, výdělek a majetek), jakož i na národní ekonomiku, ekosystémy a přírodní kapitál. Proto se na začátku roku 2015 Brno zapojilo prostřednictvím Kanceláře strategie města jakožto neoficiální partner do projektu UrbanAdapt – adaptace města na klimatické změny – www.urbanadapt.cz.
Cílem projektu UrbanAdapt je reagovat na možné dopady změny klimatu ve městech, spustit a rozvíjet proces přípravy adaptačních strategií měst, navrhnout a vyhodnotit vhodná adaptační opatření ve vybraných urbánních oblastech (Praha, Brno, Plzeň) v České republice za podpory ekosystémově založených přístupů. Projekt rozvíjí spolupráci akademického sektoru a nevládních organizací s cílovými městy.