Česky CZEnglish EN

Ceny města Brna

    


Ing. Theodora Müllerová

Ing. Theodora Müllerová

Ing. Theodora Müllerová se narodila v roce 1920 v Novém Jičíně. Od 60. let se intenzivně věnovala veřejné činnosti - pozitivnímu česko-německému dialogu, historickým vztahům české a německé kultury a hledání porozumění pro soužití obou národů v poválečném uspořádání Evropy. V r. 1969 stála u zrodu Kulturního sdružení občanů německé národnosti a až do r. 1989 vedla jeho brněnskou místní organizaci. Po revoluci, v r. 1991 založila samostatné Německé kulturní sdružení – Region Brno.

Nejvýznamnější akcí, kterou Ing. Theodora Müllerová připravila, byla výstava o antifašistickém rakouském a německém exilu v Brně ve 30. letech 20. stol. „Přestupní stanice Brno“ (1997). K ní napsala také rozsáhlý dvoujazyčný katalog. Výstava měla velký ohlas a byla postupně instalována v řadě německých a rakouských měst.

Dále zorganizovala mezinárodní konferenci o významném německém sociálně-demokratickém politikovi Ludwigu Czechovi (2004) a vydala o něm dvoujazyčnou publikaci. Je rovněž autorkou mnoha článků a několika knih věnovaných minulosti a přítomnosti Brna s ohledem na otázku soužití české a německé národnosti.


Zpět na přehled

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 16.06.2015 13:40
  • Datum poslední aktualizace: 16.06.2015 10:52
  • Odpovědný útvar: Kancelář primátorky města Brna Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design