Česky CZEnglish EN

Ceny města Brna

    


Mgr. Zdeněk Kaloč

Mgr. Zdeněk Kaloč

Mgr. Zdeněk Kaloč se narodil roku 1938 v Ostravě. Režii vystudoval na pražské DAMU a do Brna přišel na počátku 60. let. Byl režisérem Divadla Julia Fučíka, Divadla bratří Mrštíků a od roku 1966 Státního, nyní Národního divadla v Brně. Zde s výjimkou let 1996-2001, kdy byl kmenovým režisérem Divadla na Vinohradech, působí dodnes.

Patří k nejvýraznějším osobnostem moderní české režie jak činoherní, tak operní. Směřuje k netradičnímu výkladu dramat a k syntetickému divadelnímu výrazu, jeho osobitá poetika se vyznačuje metaforičností a smyslem pro hudebnost. Trvalou hodnotu představují Kaločovy inscenace ruské klasiky, hlavně Čechova a dramatizací Dostojevského, z české klasiky pak zejména dramat Gabriely Preissové. Vysoce ceněná je jeho inscenace Shakespearova Hamleta. V Mahenově divadle uvedl také tři své původní hry. Mimořádných kvalit dosahují Kaločovy režie Janáčkových oper Z mrtvého domu a Káťa Kabanová na scéně Janáčkova divadla.

Z. Kaloč pohostinsky režíroval i na mnoha předních domácích a zahraničních scénách. Svůj osobní a umělecký život však spojil s Brnem, zejména s Mahenovou činohrou, o jejíž umělecký vzestup se výraznou měrou zasloužil. Udělení Ceny města Brna je oceněním jeho celoživotního díla.


Zpět na přehled

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 16.06.2015 13:40
  • Datum poslední aktualizace: 16.06.2015 10:52
  • Odpovědný útvar: Kancelář primátorky města Brna Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design