Česky CZEnglish EN

Ceny města Brna

    


Ing. Valtr Urbánek

Valtr Urbánek zahájil svoji profesní činnost už před druhou světovou válkou - tehdy začal pracovat v prestižních Lidových novinách. Po roce 1948 mu však totalitní moc poprvé znemožnila vykonávat novinářskou profesi, takže až do šedesátých let pracoval jako stavební inženýr. V té době začal působit v redakci Českého rozhlasu v Brně a proslul svými reportážemi, ale i rozhlasovými hrami. Zároveň publikoval v tehdejší Rovnosti kritické sloupky. Na nich se mohli jeho mladší kolegové učit, jak se má lehce psát.

Po okupaci sovětskými vojsky se Valtr Urbánek zapojil do ilegálního předávání informací a později do disidentského hnutí. V období normalizace mu totalitní režim podruhé zabránil pracovat v žurnalistice.

Po listopadu 1989 se Valtr Urbánek stal zakládajícím členem Občanského fóra jihomoravských novinářů a rovněž se zúčastnil zakládajícího sjezdu syndikátu novinářů v Praze. V současné době je na odpočinku. Spolupracuje s Moravskými novinami Rovnost a donedávna i s Rozhlasovým studiem města Brna, které až do konce roku 1999 vysílalo prostřednictvím rozhlasu po drátě. Ve svých příspěvcích nejen čerpá ze svých bohatých zkušeností pamětníka proměnlivých osudů našeho města, ale dokáže uplatnit svůj široký rozhled i při posuzování současných problémů a budoucnosti Brna.

Valtr Urbánek byl po celý život přesvědčen, že novinařina není povolání jako každé jiné. Chápal ji jako poslání, jako službu veřejnosti. Udělení Ceny města Brna je proto oceněním nejen vysoké profesní úrovně a kvality jeho práce, ale také jeho celoživotního statečného občanského a lidského postoje.


Zpět na přehled

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 16.06.2015 13:40
  • Datum poslední aktualizace: 16.06.2015 10:52
  • Odpovědný útvar: Kancelář primátorky města Brna Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design