Česky CZEnglish EN

Tourist / Leisure

Information and Interests about city of Brno

Důležité informace – co byste měli vědět o Brně

Brno je centrem jižní Moravy a krajské město Jihomoravského kraje. S téměř 400 000 obyvateli je po Praze druhým největším městem České republiky.
Leží v nadmořské výšce 190 až 479m a svojí rozlohou dosahuje 230,22 km2

Brno je centrem soudní moci České republiky, která je tím i geograficky oddělena od moci výkonné a  zákonodárné. Sídlí zde Ústavní soud, Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud a Nejvyšší státní zastupitelství. Své sídlo má v Brně také veřejný ochránce práv. 

Mezi další celostátní instituce se sídly v Brně patří úřad Veřejného ochránce práv, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, Státní zemědělská a  potravinářská inspekce, Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský, Ústav pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv, Vinařský fond a některé profesní komory.

Brno je univerzitním městem. V Brně působí jedna státní, pět veřejných vysokých škol se sedmadvaceti fakultami a šest soukromých vysokých škol. Počet studentů přesahuje 80 tisíc.

Brno je centrem vědy, výzkumu a inovací.

Díky ideální poloze ve středu Evropy a široké škále ubytovacích zařízení je Brno vyhledávanou destinací jak pro veletržní a kongresovou turistiku, tak i pro firemní akce. Více informací a katalog kongresových možností a incentivních programů v Brně a na Jižní Moravě naleznete na www.moraviaconvention.cz

Brno je hlavním městem veletrhů. V nádherném areálu brněnského výstaviště pořádají Veletrhy Brno, a.s. více než padesát veletrhů v mnoha různých oborech, od strojírenství a stavebnictví přes módu až k cestování. Aktuální informace najdete na www.bvv.cz

V Brně působí řada divadel, muzeí, galerií, klubů a právem je v rámci celé České republiky vnímáno jako město kultury.

Partnerskými městy Brna jsou německá města Lipsko a Stuttgart, polská Poznaň, litevský Kaunas, ruská Voroněž, rakouská města Vídeň a St. Pölten, nizozemský Utrecht, francouzské Rennes, anglický Leeds, ukrajinský Charkov a Dallas ve Spojených státech amerických. Informační materiál je ke stažení zde.

V Brně působí dva generální konzuláty a sedm honorárních konzulátů.

Doprava po městě a okolí


Městskou hromadnou dopravu zajišťuje Dopravní podnik města Brna a Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje se sítí tramvají, trolejbusů, vlaků a autobusů. Krátkodobé i vícedenní jízdenky je možno koupit v předprodeji, na nádražích a v trafikách, případně s příplatkem u řidiče. Informace jsou k dispozici v každém vozidle. Součástí MHD je i lodní doprava na Brněnské přehradě.


Informační kancelář
Novobranská 18, 602 00 Brno
tel.: +420 543 174 317
e-mail: dpmb@dpmb.cz
www.dpmb.cz
,

www.idsjmk.cz

Automobilová doprava

Doprava - Pisárecký tunelParkování v centru města je možné pouze na vyhrazených parkovacích místech, která jsou většinou placená, na okraji města jsou k dispozici velká záchytná parkoviště. K dispozici je rovněž několik velkokapacitních podzemních i nadzemních garáží.

K cestám po dálnicích a některých silnicích pro motorová vozidla je třeba silniční známka, kterou lze zakoupit na hraničních přechodech, u benzinových čerpadel, na poštách a v automobilových klubech.

Vlaková doprava

Informační centrum Českých drah

Nádražní 1, 659 30 Brno

tel.: +420 840 112 113

e-mail: info@cd.cz

www.cd.cz, www.jizdnirady.cz 


Letecká doprava

Návštěvníkům jižní Moravy je k dispozici mezinárodní letiště v Brně-Tuřanech, které zajišťuje pravidelné lety do Prahy, Londýna a Moskvy. Informace o letovém řádu a cenách letenek získáte v informační kanceláři, u touroperátorů a v cestovních kancelářích.

tel.: +420 545 521 309
tel.: +420 545 521 310

www.airport-brno.cz
Cyklistická doprava

Brnem procházejí dvě značené mezinárodní cyklistické trasy: Jantarová stezka, která vede z Vídně přes Brno a Ostravu do polského Krakova a druhá trasa navazuje na stezku Brno–Vídeň. Město samotné je protkáno sítí cyklostezek, o nichž najdete více informací na stránkách odboru dopravy nebo na www.cyklo-jizni-morava.cz  

 
  • ©  the City of Brno
  • All rights reserved. Content or any part thereof may be used only with the approval of the City of Brno.
  • Last update: 21.07.2014 15:56
  • Last update: 16.10.2017 12:04
  • Responsible Unit: Kancelář primátorky města Brna Send email to
© webdesign Omega Design