Česky CZEnglish EN

Nové značení napovídá, kde lze legálně zaparkovat koloběžky

21. srpen 2020

V nově zavedených oblastech placeného stání se začaly objevovat také značky s piktogramem koloběžky. Jedná se o unikát v rámci České republiky. Označují místa, kde je možné odložit kolo či koloběžku. Do konce roku se rozšíří do všech oblastí placeného stání.

Většina měst používá na značení symbol kola. „Málokdo ale ví, že kolo je v očích zákona stejné jako koloběžka. Platí zde tedy totožná pravidla. Primárně by se pro kola i koloběžky měly využívat k tomu určené stojany. Proto jsem rád, že odbor dopravy přišel s nápadem umisťovat na značky také symbol koloběžky a ozřejmit lidem, jaké dopravní prostředky mohou dané stání využívat. Podobu značek máme už schválenou od Policie ČR i Brněnských komunikací,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl. První místa, která budou takto označena, se nacházejí v oblasti 1-01 a v oblastech 1-06 (Špitálka), 1-07 (Trnitá), 2-01 (Zborovská), které se zavádějí od 5. října letošního roku.

V oblastech, kde bylo značení umisťováno před schválením této změny, jsou dodatkové tabulky pouze s piktogramem motocyklu. Do konce roku i v těchto místech dojde k přeznačení. Celkem bude 170 míst s tímto piktogramem. Město tak dopravním značením reaguje na stále oblíbenější přepravu pomocí sdílených koloběžek. „Doufáme, že lidé budou kola i koloběžky odstavovat na označených stáních, která jsou k tomu určená, nebo na cyklostojanech. Věřím, že tak ubude koloběžek zanechaných na chodnících, kde překáží pěším,“ dodal Kratochvíl.

Označování míst pomocí piktogramu koloběžky je originálním nápadem brněnského magistrátu. V jiných městech České republiky se zatím nepoužívá.

Mgr. Anna Dudková
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.cz

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 21.08.2020 11:47
  • Datum poslední aktualizace: 21.08.2020 11:47
  • Odpovědný útvar: Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design