Česky CZEnglish EN

Město zachová většinu cykloobousměrek, spor se spolkem ale trvá

16. říjen 2019

Spolek Brno na kole oznámil, že se chystá podat žalobu na město kvůli rušení obousměrných cyklostezek. K tomuto kroku se rozhodli navzdory tomu, že se představitelé Brna snažili vyjít vstříc požadavkům cyklistů a značnou část cykloobousměrek nakonec dokázali zachovat. Postup spolku ohrožuje i rezidentní parkování a může přinést řadu komplikací lidem, kteří mají zakoupená parkovací oprávnění.

Ohledně cykloobousměrek už se spolkem v minulých měsících jednal radní pro dopravu Petr Kratochvíl. Tomu se ve spolupráci s odborem dopravy podařilo najít řešení, která schválila z hlediska bezpečnosti provozu i Policie ČR. Díky tomu zůstávají zachovány cykloobousměrky na trase od Zelného trhu ke Komenského náměstí nebo v ulici Mlýnská.

„Brno udělalo vše, co bylo v jeho silách pro zachování cykloobousměrek. Po dohodě s Policií ČR se nám podařilo zajistit jejich ponechání všude s výjimkou Rumiště, Radnické a Mendlova náměstí.  Na všech těchto místech je ale možnost, kudy místo objet. Svůj slib jsme tedy dodrželi,“ sdělil radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Na Radnické se cykloobousměrka zrušila, protože vzhledem k šíři silnice, autům a legislativním pravidlům zde není možné bezpečně zajistit trasu pro kola. Také další dva úseky se musejí zrušit kvůli bezpečnosti cyklistů, chodců i motoristů. „Vyzval jsem pana Šindeláře ze spolku Brno na kole k dialogu a vyjasnění názoru. Také jsem ho požádal, aby do našeho osobního setkání, kde bychom si mohli tyto věci vyjasnit, nepodával žalobu. Pan Šindelář by měl nyní navrhnout termín setkání,“ uvedl k aktuálnímu vývoji situace Kratochvíl.  

Město se dlouhodobě snaží cyklistickou dopravu v Brně podporovat. „Nastartovali jsme masivní rozvoj instalace stojanů pro kola. Brněnské komunikace začaly prověřovat přes 360 míst, kde by v rámci prvních dvou etap mohly být umístěny. S realizací by se mohlo začít už letos, nejpozději v příštím roce. Také se nám tento rok podařilo schválit několik záměrů na vybudování nových cyklostezek,“ popsal Kratochvíl.

V případě, že spolek podá na město žalobu, může dojít i ke komplikacím v rezidentním parkování. To by mohlo být v některých místech v rámci předběžného opatření zrušeno do vyřešení sporu. Pro rezidenty a abonenty by to znamenalo, že se v jejich okolí situace s parkováním nezlepší, a také by to představovalo finanční ztrátu těm, kteří si zakoupili rezidentní oprávnění do míst, kde kvůli soudním sporům nebude nutné.

Mgr. Anna Dudková
Magistrát města Brna
Tiskové středisko
tel.: +420 542 172 272
mobil: +420 770 179 563
e-mail: dudkova.anna@brno.cz

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 16.10.2019 13:29
  • Datum poslední aktualizace: 16.10.2019 13:29
  • Odpovědný útvar: Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design