Česky CZEnglish EN

Dvousté výročí řecké nezávislosti připomene vlajka na Nové radnici

25. března 2021

Právě dnes si svět připomíná 200. výročí od počátku Řecké revoluce, která vedla k nezávislosti tohoto státu na Balkánském poloostrově a jejímu osvobození po 400leté okupaci Tureckem. Město Brno se k tomuto významnému dni připojí vyvěšením řecké vlajky na budově Nové radnice jako projevu solidarity a přátelství s Řeckem. 

Řecká revoluce 25. března 1821 představuje událost prvořadého významu nejen pro tento národ, ale také pro všechny Evropany.

I my v Brně máme k této historické události velmi blízko, neboť právě zde žije početná řecká komunita. Ta se často snaží veřejnost seznámit se svými zvyky, a to prostřednictvím kulturních akcí či festivalů. Považuji proto za přirozené připojit se k oslavám tohoto výročí, které je v Řecku velmi významným státním svátkem,“ vysvětlil radní pro kulturu a zároveň předseda Výboru pro národnostní menšiny ZMB Marek Fišer.

Řecko, mnohdy označované jako kolébka starověké civilizace, se tak před 200 lety jako první v Osmanské říši zasadilo o vlastní nezávislý stát. 

Svoboda a nezávislost je základ pro budování a formování nejen státu jako takového, ale i národního cítění. Během řeckých bojů o nezávislost padlo více než 25 tisíc obětí. Vyvěšení vlajky proto vnímám nejen jako uctění památky těchto hrdinů, ale také jako projev evropské solidarity a podporu tamní demokracie,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

K vyvěšení řecké vlajky či nasvícení dominant v jejích barvách se připojí i další města v Evropě, která tímto aktem uctí Řeckou revoluci a podpoří solidaritu a přátelství s Řeckem. 

Fotogalerie (Z. Kolařík, MMB)

Na prvních třech fotografiích je zachycen radní Marek Fišer s předsedkyní Řecké obce Brno Afroditi Alexandridu.

Mgr. Kateřina Gardoňová
Tiskové středisko MMB
tel.: +420 542 172 466
mobil: +420 602 595 170
e-mail: tis@brno.cz

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 25.03.2021 12:16
  • Datum poslední aktualizace: 25.03.2021 12:16
  • Odpovědný útvar: Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design