Česky CZEnglish EN

Začalo představování projektu Bydlení především. Další diskuse budou následovat

16. září 2016

(ik) – Přístup nazvaný Bydlení především (Housing firts) je základem pro sociální začleňování části veřejnosti, která je odkázána na azylové bydlení nebo spadá do kategorie bezdomovců. Na toto téma se ve čtvrtek uskutečnila v Brně první z besed.

Principy představil Martin Freund, zastupitel a předseda zdravotní a sociální komise městské rady.

Brno vlastní 29 000 bytů, z nichž 746 je volných. 2 500 domácností dluží na nájemném, z toho třetina víc než 50 000 korun a ve městě je 1 500 bezdomovců.

V rámci programu Bydlení především již bylo ze 421 žádostí vyhověno 65 rodinám. V následujících třech letech má být přidělováno po 50 bytech ročně. Celý projekt bude financován z velké většiny z evropských fondů.

Rodiny, které přidělený byt neudrží, se vrátí k azylovému bydlení. Podle zkušeností ze zahraničí si však přes 90 procent klientů bydlení udrží.

V roce 2025 se lidé budou dostávat jen výjimečně do situace bytové nouze. Pokud se do této situace přece jen dostanou, nebudou muset v ní být dlouhodobě a nebudou se do ní dostávat opakovaně. Je to ambiciózní, ale ne nerealistický plán,“ uvedl Freund.

Snahou města je zmírnit sociální napětí,“ zdůraznil náměstek primátora Matěj Hollan. "Jedná se o opatření ve prospěch všech občanů," dodal Hollan.

Cílem strategického plánu je omezit ve městě bezdomovectví, nabídnout lidem byty a nastavit pravidla jejich využívání tak, aby nebyli opakovaně ohroženi bezdomovectvím. Jedním z plánovaných projektů je tzv. Housing first (česky Bydlení především), který je určen jednotlivcům. Díky této aktivitě získá byty celkem 65 jedinců, z nichž 15 budou mladí lidé, kteří pocházejí z dětských domovů. Pro rodiny s dětmi schválila Rada města Brna v únoru projekt nazvaný Re-housing.

Další veřejné diskuse na toto téma budou pokračovat v městských částech.

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 16.09.2016 12:01
  • Datum poslední aktualizace: 16.09.2016 12:01
  • Odpovědný útvar: Kancelář primátorky města Brna Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design