Česky CZEnglish EN

Potomek Tugendhatů sbírá materiál ke knize o své rodině. Včera navštívil primátora

28. červenec 2018

Co znamená rodina Tugendhat pro Brno a co Brno pro rodinu Tugendhatových? Nejen o tom plánuje napsat knihu Michael Lambek, vnuk Grety Tugendhat. V rámci jeho studijní cesty po Moravě jej včera přijal i primátor Petr Vokřál.

Rok po setkání příslušníků rodin Tugendhat, Löw-Beer a Stiassni se Michael Lambek, syn nejstarší dcery Grety Tugendhat Hanny, vrátil na Moravu, aby navštívil místa spjatá s rodinnou historií. „Těch několik dní loňského roku, kdy jsme se tu všichni sešli, bylo neskutečně nabitých,“ vzpomíná Lambek. „Bylo tu tolik členů rodiny, které jsem znal, ale dlouho neviděl, a zároveň tolik dalších, které jsem nikdy nepotkal a toužil jsem se s nimi seznámit. Každá chvilka tu zkrátka byla vyplněná. Řekl jsem si, že se sem musím vrátit ještě jednou, v klidu,“ popisuje.

Jeho rodina nezanechala stopu zdaleka jen v Brně. Před několika set lety žili Löw-Beerové v Boskovicích, na přelomu 17. a 18. století přišli do Svitávky, kde Moses Löw-Beer vybudoval přádelnu vlny. Továrna, která v historii změnila názvy i majitele, nakonec nepřežila příchod nového milénia. Její budovy ale pořád stojí. I do Svitávky tedy zamířily Lambekovy kroky. „Během své cesty se potkávám s lidmi a mluvím s nimi o své rodině. Hodně jsem se tu dozvěděl – o České republice, o tomto regionu, o jeho historii,“ říká Lambek.

V Brně navštívil primátora Petra Vokřála, jednoho z těch, kdo umožnili velké loňské reunion, znovushledání. „Byl to velmi silný moment, vidět vás všechny, jak se potkáváte, poznáváte, bavíte. Jsem nesmírně rád, že vás přijelo tolik. Vaše rodina je součást města a kdokoliv z vás je tu kdykoli vítán,“ ujistil primátor Lambeka. Společně pak diskutovali o brněnských vilách a jejich potenciálu, ale i obecně o rozvoji Brna nebo o české společnosti. Řeč přišla i na natáčení Skleněného pokoje, vůči kterému se rodina v minulosti vymezila. „Věřím, že ten film bude dobrý. V rukou ho má režisér, který se už žánru historického filmu věnoval dříve a dopadlo to nadmíru dobře,“ ubezpečil Lambeka primátor.

Kniha Skleněný pokoj, která do kulis vily Tugendhat zasazuje smyšlený příběh rodiny Landauerů, byla jedním z impulzů, které Michaela Lambeka vedly k sepsání skutečných osudů své rodiny. „Přemýšlím o tom velice dlouhou dobu. Už když jsem navštívil Brno poprvé, mohlo to být někdy na začátku 80. let, měl jsem tento projekt v hlavě,“ popisuje Lambek. „Kniha Skleněný pokoj mě přiměla, abych na tomto záměru začal více pracovat. Aby měli lidé k dispozici i opravdový příběh mé rodiny – a myslím, že dokonce ještě zajímavější.“

Lambek působí jako sociální antropolog, což se odrazí i na plánované knize. „Nechci to psát jako příběh od začátku do konce, spíše jako sérii esejí. O rodině v průběhu doby, o různých způsobech, jak o rodině přemýšlet. Nabízí se spousta témat: Tugendhat a Brno, potažmo Morava; role židů v rozvoji průmyslu a kapitalismu a transformace židovské komunity v moderní době, a pak samozřejmě rodina a její členové, vztahy mezi nimi… Tam nacházím velmi zajímavé věci. Například se několikrát v naší historii stalo, že si skupina dvou nebo tří bratrů vzala dvě nebo tři sestry. Proč? Byla to náhoda? Vedly k tomu ekonomické důvody?“ přibližuje Lambek. „Otázkou je, jak tu rodinu vlastně definovat. Pro mě je centrem rodiny moje matka Hanna a její matka Greta. Ale pro moje bratrance je to jejich rodinná větev, ptali by se ‚jaktože tu není můj otec?‘“ směje se. „To zkrátka musím ještě vyřešit.“

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 28.07.2018 11:56
  • Datum poslední aktualizace: 28.07.2018 11:56
  • Odpovědný útvar: Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design