Česky CZEnglish EN

Návrh nového územního plánu je přístupný pro každého díky výstavě Kanceláře architekta města Brna

30. března 2021

(zob) – 381 348, přesně tolik je v Brně územních plánovačů. Každý občan města má možnost zapojit se do tvorby nového územního plánu (ÚP). Ten současný je raritní v několika ohledech. Vznikl již v roce 1994 a je nejstarší v České republice. Na novém se intenzivně pracuje a Kancelář architekta města Brna (KAM) nyní o vznikajícím územním plánu připravila online výstavu.

Ta je společným dílem Urban centra a právě Kanceláře architekta města Brna, která je zároveň zpracovatelem návrhu nového územního plánu. Online expozice nastiňuje jeho vznik a podrobně vysvětluje důležitost kvalitního zpracování ÚP. 

Výstava 381 348 územních plánovačů se měla konat v Urban centru, epidemická situace ji však přenesla do virtuálního prostředí.

Můžete si prohlédnout všechna témata, která jsou významná pro rozvoj města. KAM vyhodnotil 9 palčivých otázek a těm se věnuje podrobněji. Patří k nim městská zeleň, zahrádkářské kolonie, kterými je Brno přímo protkané, nebo třeba cyklodoprava. Dále získáte informace o strategických lokalitách ve městě, kde bude vznikat nová zástavba, nebo dokonce celé nové čtvrti. Týká se to především brownfieldů, jejich oživení a nového využití. Návrh územního plánu na město nahlíží jako na živý a stále se měnící organismus.

Nový územní plán bude hotový do konce roku 2022

V letošním roce proběhne opakované veřejné projednávání návrhu nového územního plánu, který v tuto chvíli vzniká už dlouhých osmnáct let. Město Brno se zavázalo, že jej dokončí a schválí do konce roku 2022, tomu stávajícímu v tuto dobu skončí platnost. Nutnost vytvořit a schválit nový ÚP je tedy nabíledni. 

Nový územní plán bude poskytovat rámec, na jehož základě se bude Brno rozvíjet v 21. století. Řekne, kde mohou vzniknout nové domy, jaké plochy budou určeny pro bydlení, komerci nebo stavby veřejného vybavení, nově určí také maximální výšku budov. Jeho součástí bude i vymezení zeleně ve městě, tedy které plochy budou chráněny pro parky, městské lesy nebo případně pro zemědělství.  

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 30.03.2021 16:01
  • Datum poslední aktualizace: 30.03.2021 16:01
  • Odpovědný útvar: Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design