Česky CZEnglish EN

Jubilejní Běh Lužánkami odstartoval atletickou sezónu

22. března 2015

(hal) – Těsně po prvním jarním dni, 21. března, se v prostředí nejstaršího veřejného parku v Čechách a na Moravě uskutečnil jubilejní 70. ročník Běhu Lužánkami. Vítězem hlavní kategorie se stal Hillary Kiptun Kimaiyo.

Závod přivítal historicky nejvyšší počet běžců ve své 70 leté historii. Zúčastnilo se na 1100 závodníků z 20 států světa, kteří startovali v 17 kategoriích. V závodě mužů na 8000 m startovalo 500 běžců, na start ženského běhu se postavilo téměř 400 závodnic. Dobře obsazené byly také mládežnické kategorie, kde ve 12 věkových kategoriích změřilo síly přes 200 mladých sportovců.

„Závod se letos nejvíce povedl běžcům z Keni,“ říká ředitel Běhu Lužánkami Karel Walter. „Na prvním místě se umístil Hillary Kiptun Kimaiyo, který s časem 22:36 o pět vteřin překonal rekord trati. Druhý byl Henry Kemboi. Na třetím místě má Česko svého zástupce – Jana Kreisingera. Mezi ženami vládla Maďarka Zita Kácser, druhá byla Slovenka Lubomíra Maníková a bronz pro Českou republiku vybojovala Eva Filipiová. Musím pochválit také diváky, kterých se sešlo několik stovek a vytvořili skvělou závodní atmosféru.“

Závodu, který se koná pravidelně od roku 1946, se zúčastňují jak špičkoví běžci z Evropy a České republiky, tak veřejnost. Běžecká trasa vede po obvodu parku, a i když se v průběhu doby délka několikrát měnila, závod si ponechává krosový charakter. Ženy zdolávají trať o délce 6,4 kilometru ve čtyřech okruzích, muži musí uběhnout osm kilometrů v pěti okruzích.

V rámci doprovodného programu je přímo ve Středisku volného času Lužánky připravena výstava mapující 70letou historii závodu, k vidění je do 28. března. Lidé si mohou prohlédnout fotografie ze soukromých archivů, dobové novinové články, videozáznamy a další cenné artefakty. Více informací najdete na webu www.behluzankami.cz

Zdroj foto: M. Schmerková