Česky CZEnglish EN

Co napsali, to nám také přečtou

28. června 2012

(mak) – Se začátkem prázdnin se do Brna vrací i Měsíc autorského čtení. Za třináct let svého trvání prošel tento největší český literární festival hned několika změnami. Vznikl v Brně z iniciativy nakladatelství Větrné mlýny a postupně se rozšířil do dalších měst. K Brnu se tak v posledních dvou letech přidaly Košice, Ostrava a Wrocław a kromě domácí literatury se od roku 2005 představuje také písemnictví jiné země, která je v daném roce čestným hostem. Letos se jím stalo Slovinsko.

V hlavním městě této malé evropské země Lublani se prý dodnes vzpomíná na to, jak se tady v hostinci Figovec kdysi drsně zpili básníci Karel Hynek Mácha a Slovinec France Prešeren, po němž je dnes v Lublani pojmenováno hlavní náměstí. Tuto historku zaznamenala jedna z účastnic Měsíce autorského čtení scénáristka, překladatelka, dramaturgyně a spisovatelka Radka Denemarková, která v Brně vystoupí 7. července.

Od 1. července do 3. srpna bude ve výše zmíněných městech prezentovat a interpretovat své vlastní texty 31 českých a slovenských, 22 polských a 31 slovinských spisovatelů. Prostor dostanou představitelé zahraniční a české klasiky, ale i začínající autoři a v souvislosti s doprovodným programem bude v Brně festival doprovázet Audio-vizuální kabinet, kde bude k vidění a slyšení to nejlepší, co k tématu literatura vyrobil Český rozhlas Brno. Dramaturgie akce se zaměřuje i na nová jména české literatury nebo na nová díla „starých mistrů“ a snaží se tak vždy reflektovat literární dění uplynulého roku.

V Brně se festival odehraje pod střechou Divadla Husa na provázku a jeho zahájení v neděli 1. 7. bude mít poetický nádech, neboť se představí hned dva básníci. V 17 hodin to bude slovinská autorka Vida Mokrin Pauerová, která uvede svoji novinku Jupí pro jantar! (2012), již velmi zajímavě charakterizuje jako „kvantovo-kosmicko-humoristicko-feministickou sbírku básní“. Ve 20.30 hodin na ni poté naváže mladý český básník, překladatel a spisovatel Ondřej Buddeus. Celý program festivalu je k dispozici na adrese www.autorskecteni.cz.

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 28.06.2012 13:14
  • Datum poslední aktualizace: 28.06.2012 13:14
  • Odpovědný útvar: Kancelář primátorky města Brna Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design