Česky CZEnglish EN

Rozhovory v Brněnském Metropolitanu

Rozhovor se Soňou Bernardovou a Alžbětou Dufkovou - prosinec 2015

Akvabely jsou pro mnohé z nás synonymem krásy a elegance v pohybu. V náročnosti tréninku si ale synchronizované plavání nezadá s žádným sportem. Nejlepší české akvabely Soňa Bernardová a Alžběta Dufková prozradily, co obnáší závodní trénink, proč se v Brně trénuje mnohem lépe než v Praze a co říkají na muže ve svém sportu.

Rozhovor s Kateřinou Šedou - listopad 2015


Umělkyně, výtvarnice, psycholožka, socioložka, sociální pracovnice? Od všeho trochu. Kateřina Šedá nemá ráda přílišnou kategorizaci, ale právě „výtvarno“ a „sociálno“ jsou oblasti, v nichž se pohybuje s velkou mírou suverenity a osobního zaujetí. Narodila se v roce 1977 v Brně, kde stále žije, v roce 2005 ukončila studia na pražské AVU a stala se laureátkou Ceny Jindřicha Chalupeckého. Dnes ji zdobí další ocenění, uznání doma i ve světě a neutuchající tvůrčí aktivita. Zeptali jsme se jí na její umělecké usilování i na to, jak důležitým stavebním kamenem její kariéry byla Chalupeckého cena.

Rozhovor s Miloslavem Druckmüllerem - říjen 2015

Od dětství nadšený fotograf se zájmem o matematiku a astronomii, úspěšný „lovec“ snímků zatmění Slunce, autor unikátních programů umožňujících detailní zobrazení sluneční koróny. Tedy „sluníčkář“, dalo by se říci, v případě profesora Miloslava Druckmüllera však tento pojem nese úplně jiný obsah než ten všeobecně vysmívaný. Hovoří-li sebeodborněji, ať už o plazmatu, nebo o přepólování magnetického pole, dokáže pro vědu zapálit i laika. Není pak divu, že na Vysokém učení technickém, kde učí, vtáhl do „sluneční sféry“ řadu studentů, doktorandů i kolegů.

Rozhovor s Martinem Glaserem - září 2015


V listopadu 2013 se tehdy devětatřicetiletý Martin Glaser stal ředitelem Národního divadla Brno. Úspěšný divadelní režisér a šéf činoherního souboru Jihočeského divadla v Českých Budějovicích zvítězil v konkurzu na post, jehož se mnozí obávali. Jako režisér má prý mimo jiné slabost pro brutální grotesky či thrillery. Podařilo se mu jako řediteli těmto „žánrům“ vyhnout? Odpověď můžeme hledat v následujícím rozhovoru.

Rozhovor s Janem Kratochvilem - červenec/srpen 2015


Muzeum českého a slovenského exilu na Štefánikově 22 je nenápadnou institucí. Ale jen zvenčí a jen zdánlivě. Ve světě se o něm ví, říká jeho zakladatel Jan Kratochvil. Někdejší člen katolického disentu a zároveň sochař, autor výrazného památníku protikomunistického odboje v Bohunicích. Účastník demonstrací v roce 1968 a 1969, který viděl umírat Danuši Muzikářovou, jednu z obětí represí. Vnuk filosofa Kratochvila, syn odbojáře Kratochvila, bratr spisovatele Kratochvila a fotografa Kratochvila. O rodinné i národní historii dokáže vyprávět erudovaně a naléhavě. Jaké bylo 20. století jeho očima?

Rozhovor s Adamem Ondrou - červen 2015


Ve volném tričku, s dlouhými kudrnatými vlasy vypadá Adam Ondra (22) jako sympatický student, kterým ostatně i je. Ne každý v něm ale na první pohled pozná muže, který se stal legendou dříve, než se jiní pustí maminčiny sukně. Mistr světa v boulderingu a lezení na obtížnost, horolezecký průkopník a především pohodový, skromný kluk nám povyprávěl o tom, proč je život nejlepší pěkných pár metrů nad zemí.

Rozhovor s Pavlem Kaplerem - květen 2015


Na přelomu února a března se 15 vědců a techniků z Masarykovy univerzity s Pavlem Kaplerem (35) jako vedoucím výpravy v čele vrátilo z výzkumné mise v Antarktidě. Po sedm týdnů na ostrově Jamese Rosse monitorovali ledovce, sbírali vzorky řas a sinic, mechů a lišejníků i trusu ptáků a odebírali mikrobiální vzorky z mršin tuleňů. Právě tulení pozůstatky, jak se experti domnívají, představují významný zdroj živin pro lokální ekosystém. Analýza vzorků a vyhodnocení výsledků vědcům zabere ještě několik měsíců, na okolnosti v pořadí deváté univerzitní expedice jsme se ale Pavla Kaplera raději zeptali hned, dokud si nesl čerstvé zážitky.

Rozhovor se Schildbergerovými - duben 2015

Jména historiků Vlastimila Schildbergera staršího (1938) a Vlastimila Schildbergera mladšího (1962), otce a syna, se objevují především tehdy, když se mluví o událostech spjatých s druhou světovou válkou, zvláště na Moravě a v Brně. Pan Schildberger starší se v 70. letech 20. století jako první v tehdejší ČSSR začal zajímat o sestřelená letadla na našem území a podílel se na jejich objevování a odhalování osudů jejich posádek. Je také dlouholetým předsedou Československé společnosti vojenské historie v Brně. Jeho syn se vydal podobnou cestou. Pracuje v historickém oddělení Moravského zemského muzea jako konzervátor-kurátor, je předsedou Klubu vojenské historie a velitelem Brněnského městského střeleckého sboru, který se stará o vojenské památky nejen v Brně, ale i v zahraničí. S oběma historiky a publicisty jsme v souvislosti se 70. výročím konce druhé světové války mluvili o tom, jak válečné období poznamenalo naše město i kraj a jak se výročí bude připomínat.  

Rozhovor s Ivetou Černou - březen 2015

Teoretička a historička architektury Iveta Černá se narodila do „stavařské“ rodiny a odmala ji lákala i výtvarná tvorba a historie. Architektura se tak stala její klíčovou volbou. Už v době studia na někdejší Katedře rekonstrukce a ochrany památek Fakulty architektury VUT v Brně věděla, že se rozhodně nevrhne do témat typu industriálních staveb. V Národním památkovém ústavu v Brně se po absolutoriu zaměřila na meziválečnou brněnskou architekturu. Od roku 2002 je ředitelkou vily Tugendhat. Povídaly jsme si tedy o vile, její obnově, ale i o české a světové architektuře, a to krátce poté, co 10. února obdržela Cenu města Brna pro rok 2014 v oblasti architektura a urbanismus.

Rozhovor s Jefem Kratochvilem - únor 2015


Josefu Kratochvilovi (71) se stal osudným jediný předmět, který mu zbyl po otci emigrantovi ‒ fotoaparát. Umělecké vzdělání nemá, a přesto mu dvě stě výtvarníků dalo tu nejlepší školu. Renomovaný brněnský fotograf, laureát Ceny města Brna pro rok 2013, byl u řady historických okamžiků ‒ zlaté éry Divadla na provázku, pádu dvojčat v New Yorku i velké fotografické revoluce neboli přechodu z analogových k digitálním fotoaparátům. Nyní pracuje pro Městské divadlo Brno jako fotograf a šéfredaktor magazínu Dokořán. Námětů na rozhovor tedy bylo dost. Mimochodem, jeho přezdívka Jef se nečte Džef, vznikla totiž chybou tisku z jeho jména.

Rozhovor s Pavlem Čechem - leden 2015


Zamčené, hustě zarostlé zahrady, skrývající mnohá tajemství. Indiánský válečník, sedící za volantem závodního automobilu. Rychlé šípy. Život a smrt. Dílo Brňana Pavla Čecha (46) spojuje všechny tyto atributy a sdružuje je v sen dospělých s dítětem v těle, v sen dětí, kterým ještě zůstalo dost odvahy a zvědavosti odhalovat pradávné záhady. Malíř a vypravěč příběhů, které čtenáře pošlou na výlet do čarovné říše fantazie, svým milým, pábitelským způsobem mluví o tom, proč nemá rád dokonalost a Batmana.

Rozhovor s Annou Šabatovou - prosinec 2014

Letos v únoru ji Poslanecká sněmovna zvolila novou veřejnou ochránkyní práv. Ve funkci nahradila Pavla Varvařovského, který rezignoval v prosinci 2013.
Anna Šabatová (63) se tak vrátila nejen do rodného Brna, ale také do úřadu, kde již dříve zastávala funkci zástupkyně prvního českého ombudsmana Otakara Motejla. Celoživotní ochránkyně lidských práv, jež se dlouhodobě a intenzivně zajímá o sociální politiku, jsme se zeptali, jak se ve své téměř „staronové“ roli cítí. A protože čas ombudsmanky je vzácný, odpovědi nám napsala.

Rozhovor s bratry Pospíšilovými - listopad 2014

Když jsem se svým přátelům pochlubila, že mám v plánu rozhovor s legendárními mistry světa v kolové bratry Pospíšilovými, řada z nich zapochybovala, zda termín společného setkání klapne. Jindřich (72) totiž bydlí v Brně, Jan (69) většinu roku pobývá v Čenkovicích. V přesně domluvený čas však přišli oba společně a v dobré náladě odpovídali na všechny otázky.

Rozhovor s Marií Kučerovou - říjen 2014

Velký podíl na tom, že je Brno všeobecně považováno za centrum kultury, má také Filharmonie Brno, která na podzim vstoupila do 59. sezóny. V průběhu předminulé sezóny, konkrétně 1. března 2013, se jejího vedení ujala brněnská rodačka Marie Kučerová. Absolventky oborů historie a muzikologie Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, znalkyně díla Leoše Janáčka a dlouholeté pracovnice Československé a posléze České televize Brno jsme se zeptali, jaké to je být ředitelkou významné hudební instituce.

Rozhovor s architekty RAW - září 2014


S dvojicí renomovaných brněnských architektů Tomášem Rusínem a Ivanem Wahlou, tvořících už 24 let pod značkou RAW, jsme hovořili na místě, kde se jejich sny o funkčních a zároveň estetických stavbách transformují do nákresů v počítačích a následně do hotových projektů – v jejich podkrovním ateliéru. Značku RAW nese zrekonstruované Semilasso i HaDivadlo, množství rodinných domů a vil, budova Dopravního podniku města Brna na Novobranské i zastávky MHD na Staré osadě, na Okružní na Lesné i v Bystrci u zoo. Připočtěme bytový dům na Křídlovické, rezidenci Martinů, Café Placzek na Minoritské i rekonstruované fasády historických domů na Dobrovského ulici a dlouhou řadu dalších. Do tváře současného Brna se tedy architekti RAW už zapsali. A pokračují v tom dál.

Rozhovor s Vojtěchem Cikrlem - červenec/srpen 2014

Květnová Noc kostelů Brňanům připomněla – nebo se o to alespoň pokusila – jiný rozměr, na který možná v kolotoči všedních radostí a starostí zapomínáme. Duchovní stránku života. Nejvýznamnějším představitelem brněnské diecéze římskokatolické církve je v pořadí 13. biskup Vojtěch Cikrle (nar. 1946), rodák z Bosonoh, který v mládí nemohl z politických důvodů studovat, pracoval tedy jako dělník a na bohosloveckou fakultu byl přijat až v 70. letech. K římskokatolické církvi se podle sčítání lidu v roce 2011 hlásí přes milion obyvatel České republiky, biskup tedy ovlivňuje život mnoha z nich. Jak naopak ovlivňují lidé život jemu a jak Vojtěch Cikrle vidí Brno, v němž působí od roku 1990? Na jeho přání jsme rozhovor vedli písemně, ale na svěžesti mu to neubralo.

Rozhovor s Kateřinou Tučkovou - červen 2014

Kateřina Tučková

Loni v létě zaujal Brňany i „přespolní“ 4. ročník projektu Brno Art Open – Sochy v ulicích, jehož nosným tématem se stala historie Brna 20. století vtělená do artefaktů. Velký podíl na úspěchu přehlídky měla také autorka její literární části brněnská spisovatelka, kurátorka a teoretička umění Kateřina Tučková (nar. 1980). Autorka přinejmenším jednoho bestselleru – Žítkovských bohyní –, řady odborných publikací a textů z oblasti umění i výstavních projektů žije v Brně a v Praze. Věnuje se psaní nové knihy a s Moravskou galerií spolupracuje na přípravě výstavy o moravském Manchesteru. Rozhovor nejen o brněnské umělecké scéně jsme s ní proto vedli korespondenčně.

Rozhovor s Jaroslavem Štěrbou - květen 2014

Jaroslav Štěrba

Ráno před rozhovorem strávil profesor Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno, na operačním sále. Chce stále „dělat rukama“, aby se udržoval v normální klinické práci. V průběhu dne pak měl v plánu dodělat resty z předchozího dne v ambulanci, absolvovat velkou vizitu na jednom z oddělení kliniky a podvečerní telekonferenci s německými, francouzskými a britskými centry, neboť se podílí na vzniku nového protokolu pro léčbu malých dětí s mozkovými nádory. Večer pak odjížděl do Beskyd. Na dovolenou? Opak byl pravdou, odjížděl přednášet. Takový život s dětskou onkologií vede Jaroslav Štěrba už téměř 30 let.

Rozhovor s Vlastimilem Peškou - duben 2014

Vlastimil Peška

Letos v březnu oslavil hudební skladatel, režisér, dramatik, hudebník, herec, příležitostný scénograf, ředitel a umělecký šéf Divadla Radost a principál ochotnického Ořechovského divadla Vlastimil Peška šedesátiny. Oslavil je stylově, tedy ve vysokém pracovním tempu. V Radosti uvedl premiéru své úpravy Mozartovy Kouzelné flétny a uspořádal zde koncert ze svých skladeb vážné hudby. A ke dvěma stálým ředitelským postům si přibral ještě jeden „putovní“ – stal se ředitelem pátého ročníku festivalu Divadelní svět Brno. Zeptali jsme se ho, jak se žije v kůži „trojitého“ ředitele.

Rozhovor s Michalem Březinou - březen 2014

Michal Březina

Třiadvacetiletý rodák z Brna, současná hvězda českého krasobruslení, se ze zimních olympijských her v Soči vrátil s pěkným 10. místem. Ještě plný zážitků se nakrátko zastavil ve svém rodném městě a té příležitosti Brněnský Metropolitan nemohl nevyužít. Michal je brněnským sportovcem roku 2013, zúčastnil se už dvou olympiád a patří ke světové krasobruslařské elitě. Při jízdě pod pěti kruhy „vystřihl“ dva čtverné salchowy, pak ale přišel pád, a tím bylo po nadějích na medaili. Při svém mládí si však Michal může dovolit počkat si na Pchjongčchang v Jižní Koreji za čtyři roky.

Rozhovor s Alešem Svobodou - únor 2014

Aleš Svoboda

Jeho osudem se stalo Brno. Ne však to, kterým procházíme každý den, ale to pod zemí. Aleš Svoboda (54) se zkoumání zdejších sklepení a štol věnuje 30 let a i díky němu (a především penězům z městského a evropského rozpočtu) se v posledních letech podařilo obohatit nabídku brněnských atraktivit o vzácné památky ‒ labyrint, kostnici a sklepení domu mincmistrů.

Rozhovor s Milošem Štědroněm - leden 2014

Miloš Štědroň

Brněnský rodák, muzikolog, hudební skladatel, profesor Masarykovy univerzity a legendární pedagog Miloš Štědroň (71) patří k lidem, s nimiž je radost se setkat. Štědře rozdává své encyklopedické vědomosti, mile je prokládá vtipnými historkami i latinskými citáty a působí jako gejzír moudrosti, vzdělanosti a pozitivního přístupu k životu. Zabývá se hudbou 20. století a období raného baroka, je autorem zásadních publikací o Janáčkovi a Monteverdim a desítek dalších hudebněvědných knih, skript a článků. Veřejnosti je znám jako autor muzikálů a scénické hudby pro Divadlo Husa na provázku i Městské divadlo Brno. Ve spolupráci s Milanem Uhdem právě připravuje hru Salieri.

 
  • ©  Statutární město Brno
  • Všechna práva vyhrazena – použití obsahu nebo jeho částí je možné pouze se souhlasem Magistrátu města Brna
  • Datum provedení poslední kontroly: 05.10.2016 17:15
  • Datum poslední aktualizace: 05.10.2016 17:15
  • Odpovědný útvar: Kancelář primátora města Brna Odeslat email na adresu
© webdesign Omega Design